Nawożenie zbóż w praktyce

Nawożenie zbóż jest niezwykle istotnym elementem siewu, dzięki którym zboża są w stanie wyrosnąć wysokie i w dużych ilościach. To właśnie nawożenie może być istotną składową sukcesu danych plonów, a co za tym idzie, przyczynić się do zwiększenia się wynagrodzenia finansowego. Jednak osoby, które są nowe w rolnictwie często nie wiedzą w jaki sposób mogą wziąć się właśnie za nawożenie zbóż. Popełniają błędy, które mogą ich kosztować duże uszczerbki na plonach. Oto praktyczny poradnik dotyczący tego, w jaki sposób można nawozić zboża odpowiednio! Warto już na samym początku podkreślić, że nie ma jednego sposobu!

Jak prawidłowo nawozić zboża?

Pierwszą rzeczą, o której powinni pamiętać wszyscy rolnicy, to fakt, że rośliny w inny sposób nawozi się podczas zimniejszych miesięcy, a inaczej na wiosnę, wtedy gdy jest ciepło. Dużo też zależy od tego, jakie zboża są posiane – ich preferencje dotyczące nawożenia nieco się od siebie różnią.

Dużo osób myśli, że najlepszym sposobem na nawożenie, są metody naturalne, takie jak wysypanie obornika. I to prawda, w wielu miejscach i na wielu uprawach obornik spisze się świetnie, jednak warto jest wiedzieć, że nie wszystkie zboża tak samo dobrze reagują na ten nawóz. Obornik jest średnio lubiany przez pszenicę, która kiepsko rośnie, jeżeli gleba w której się znajduje jest za bardzo kwaśna.

Jeżeli chcesz poprawnie nawozić pszenicę to przede wszystkim powinieneś zastosować wapno węglanowe, które zmieni kwaśny odczyn gleby. Oprócz tego trzeba w takich sytuacjach stosować także kultywator, lub w ostateczności podorywkę. Taką mieszankę niezwłocznie należy zabronować. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Jeżeli ziemia, w której zamierzasz posadzić takie zboże, jakim jest pszenica, to powinieneś zwracać uwagę także na to ile w glebie znajduje się magnezu. Jeżeli jest go tam niewiele, to warto jest wysypać nawet niewielkie ilości wapna magnezowego.

Plony pszenicy mogą zyskać szczególnie dużo w przypadku odpowiedniego nawożenia.

Co jeszcze warto jest wiedzieć na temat nawożenia konkretnych zbóż?

Przede wszystkim warto jest mieć świadomość, że dawki nawozów nie powinny być duże – wręcz przeciwnie, powinny być niewielkie, wręcz oszczędne. Takie nawozy jak fosfor czy potas najlepiej działają wtedy, gdy są wymieszane z 10-20 centymetrową warstwą ziemi.

Oprócz tego warto jest wiedzieć, że minimalne ilości nawozów powinny być raczej stosowane na raz, jeżeli jednak z pewnych względów (np. finansowych czy nawet organizacyjnych) to się nie uda, to trzeba zastosować 50% tej dawki nawozów tak wcześnie, jak tylko się da. Zaraz po tym, jak będzie możliwy wjazd na pole. Warto jednak mieć na uwadze, że taki podział nawozu ma szansę dać dobre efekty zaledwie przy glebach średnich wzwyż. Słabe gleby muszą być lepiej nawożone.

Podsumowanie

Dobre nawożenie zbóż wszelakich pozwoli ci uzyskać duże i wysokie plony, które przełożą się na twój sukces finansowy. Należy jednak za każdym razem zwracać uwagę na to, co dane zboże lubi i na jakim nawozie najlepiej urośnie.

Pamiętaj, nie wszystkie zboża lubią naturalne nawozy, jakim jest chociażby obornik, niektóre zboża źle reagują w kwaśnych glebach, a kwasowość gleb pojawia się właśnie po zastosowaniu takich nawozów. Jeżeli gleba w której chcesz posiać zboża jest zbyt kwaśna, to warto jest zastosować specjalne mieszanki, które zmienią jej zasadowość.