Najczęstsze awarie maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze odpowiadają za jakość pracy na wsi. To od ich sprawności zależą zarobki danego gospodarstwa. Bardzo często pracują one bez przerwy. Są więc zaprojektowane w  taki sposób, żeby były solidne i niezawodne. Jednak tak intensywna praca, zwłaszcza w sezonie, może uszkodzić nawet najmocniejszy sprzęt. Naprawa maszyn rolniczych okazuje się dużo łatwiejsza, kiedy wiemy, jakie są najczęstsze awarie.

Jakie maszyny psują się najczęściej?

Na to pytanie właściwie nie da się odpowiedzieć. Jak już wspominaliśmy, tego typu sprzęt jest przygotowany na intensywne użytkowanie, a producenci obiecują, że maszyny będą pracować nawet przez 20 lat.

Wpływ na to, jak awaryjna będzie maszyna, ma szybkość zużywania się elementów, na którą wpływa tarcie czy korozja. Możemy też zauważyć, że im bardziej skomplikowana jest budowa urządzenia, tym częstszych wymaga napraw.

kombajn - najczęstsze awarie

 

Uważa się, że najbardziej awaryjne są ciągniki. Wynika to nie tylko z ich skomplikowanej budowy, ale również z faktu, że są to urządzenia bardzo uniwersalne. Przez to używane są intensywnie praktycznie przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych i na różnym terenie. Co więcej, ze względu na to, że traktory są w codziennym użyciu, rolnicy często dbają o nie mniej niż o inne maszyny.

Bardzo skomplikowanymi maszynami są kombajny. Podstawowe elementy ich budowy to różnego typu podzespoły obrotowe, przekładnie, a także łańcuchy. Po długiej wielogodzinnej eksploatacji, podczas której są one narażone na nieustanne tarcie, łatwo o usterkę. Aby uniknąć drogich napraw maszyn rolniczych, najlepiej wyłapywać wcześniej drobne awarie i na bieżąco je reperować.

Ze względu na swoją budowę i specyfikę problemy grożą również opryskiwaczom.

Porady dotyczące maszyn rolniczych dostarczają specjaliści z firmy Jaskot z Dolnego Śląska.

Na które części należy zwrócić szczególną uwagę?

Wszystkie części, które się brudzą są bardziej narażone na korozję i usterki. Podzespoły, które mogą być oblepione glebą, pokryte resztkami roślin czy słomy, a także zakurzone psują się częściej. Przykładowo korozja częściej dotyka zespołów roboczych w maszynach uprawowych i przenośników w sprzęcie do roślin okopowych.

Jak już wspominaliśmy na usterki narażone są opryskiwacze, zwłaszcza jeżeli w pompie lub zbiorniku pozostaną resztki oprysków. Niestety z czasem mogą się one rozwarstwiać, a to powoduje pogorszenie pracy maszyn i awarie. Jednak podzespoły są najbardziej narażone na uszkodzenie w zimę. Jeżeli w zbiornikach pozostanie ciecz, może ona zamarznąć i rozsadzić części.

Zimno może uszkodzić również inne maszyny rolnicze. Ciecze w zbiornikach paliwa mogą rozsadzić te części jeżeli zamarzną. Są to również elementy szczególnie narażone na korozje. By temu zapobiec, nie należy lekceważyć przeglądów i monitorować stan płynów w zbiornikach.

kombajn - najczęstsze awarie

Szybko zużywają się wszelakie części ruchome. Podzespoły, które wprawiają w ruch inne części sprzętu, mogą łatwo ulec uszkodzeniu jeżeli nie są odpowiednio smarowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Bardzo często naprawy maszyn rolniczych dotyczą łańcuchów i przekładni. Nie jest to dziwne, ponieważ podczas prac polowych są niezwykle intensywnie eksploatowane. Aby uniknąć usterek, należy dbać o ich konserwacje, regularnie smarować, a także oczyszczać z pozostałości gleby i kurzu. Jeżeli zaniedbamy takie działania możemy spodziewać się awarii.

Wiele maszyn na polskim rynku ma nie do końca sprawne układy hydrauliczne. Po sezonie powinno się o nie szczególnie zadbać, aby uniknąć napraw. Należy oczyścić wkłady filtra, regularnie wymieniać olej i płukać układ hydrauliczny. Tylko dzięki takiej trosce będziemy mogli korzystać z maszyn z układem hydraulicznym co sezon bez obaw.

Sercem każdego urządzenia jest silnik. Musi mieć on odpowiednią moc, by pomóc nam w pracy. Nie bez powodu często przy zakupie używanych sprzętów to zadbany silnik jest kluczowym elementem decydującym o zakupie. Ważna jest tu odpowiednia konserwacja. Jednym z ważniejszych elementów jest stosowanie dobrej jakości oleju silnikowego i jego regularna wymiana. Inaczej możemy spodziewać się rdzewienia elementów wału korbowego i cylindrów.

Maszyny rolnicze są po to, by pracować, więc awarii uniknąć się nie da. Jednak regularna troska, czyszczenie i ich przechowywanie w odpowiedni sposób pozwoli nam je utrzymać w dobrym stanie. Niezwykle istotny są również regularny serwis maszyn rolniczych poza sezonem.