Maszyny do obróbki metali

obróbka cnc

Obróbka metalu to praca bardzo złożona. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać wykorzystujemy inne narzędzia. Najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle mają odzwierciedlenie w różnorodności zadań, jakie muszą wykonywać. Jakie są niezbędne maszyny do obróbki metali w nowoczesnym przedsiębiorstwie?

Piły taśmowe

To proste, ale niezwykle przydatne narzędzia. Możemy wybierać z dość różnorodnej oferty, więc powinniśmy się dobrze zastanowić jakie są nasze oczekiwania. Przede wszystkim oczywiście bierzemy pod uwagę z jakimi materiałami będziemy pracowali, ale nie tylko.

Warto zwrócić uwagę na wysokość roboczą. Ta podana przez producenta jest jak najbardziej realna, jednak praca przy maksymalnych parametrach nie będzie komfortowa. Warto wybrać urządzenie z nieco większym zakresem pracy niż nasze obecne potrzeby.

Podobnym wskaźnikiem jest odległość ramy od linii cięcia. Jest to właściwie maksymalna szerokość ciętego przedmiotu. Wybierając tego typu urządzenia zawsze oczywiście zwracamy uwagę moc. Z założenia im jest ona większa, tym lepiej.

Do obróbki metalu silnik musi posiadać odpowiednie parametry, inaczej nie będziemy mogli pracować. Dodatkowo zazwyczaj silniki o większej mocy są bardziej wytrzymałe. Zdecydujmy się również na produkty renomowanych firm. Dobrym przykładem będą modele wyprodukowane przez ACM Italy.

Piły tarczowe

To narzędzia o bardzo podobnej funkcji jak piły taśmowe. Często możemy się zastanawiać, którą z nich wybrać. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Piły taśmowe sprawdzają się przy pracach bardzo precyzyjnych, ale prostych.

Natomiast piły tarczowe są wybierane w bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie nie potrzebujemy takiej precyzji. Co do zasady przecinarki tarczowe możemy wykorzystać w większej ilości przypadków. Wszystko zależy jednak od tego, do czego będziemy zazwyczaj ich używać. Dodatkowo, ze względu na konstrukcję, modele tarczowe są nieco tańsze.

Centra obróbkowe CNC

Centra obróbkowe CNC to XXI wiek w przemyśle. Dzięki nim możemy uzyskać produkty w wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach. Jeżeli planujemy rozwój firmy to właśnie na nie powinniśmy się zdecydować.

Pozwolą nam one zautomatyzować produkcję części. Mają bardzo wszechstronne wykorzystanie. Dzięki temu wszystkiemu obniżają koszty produkcji i podwyższają nasze zyski.

Co więcej to urządzenia bardzo precyzyjne. Maszyny tego typu zapewniają perfekcyjną kontrolę nad wykorzystaniem narzędzi i mocy, przy niewiarygodnie szybkiej pracy.

Centra obróbkowe CNC są bardzo uniwersalne. Często tylko przy ich wykorzystaniu możemy przeprowadzić wiele procesów obróbczych, jak chociażby gwintowanie, frezowanie czy wiercenie. Dzięki temu zyskujemy niezwykłą elastyczność podczas projektowania i produkcji.

maszyna cnc

Wiele firm wstrzymuje się od zakupu, ponieważ zastanawia się czy będą one bezpieczne i niezawodne. Są to jednak nieuzasadnione obawy. Tego typu maszyny działają na bazie sprzężenia zwrotnego. Czujniki zainstalowane w sprzęcie nieustannie przesyłają sygnały do komputera, a on na bieżąco monitoruje postęp projektu.

Jeżeli któryś czujnik nie prześle impulsu urządzenie wygeneruje komunikat o błędzie. System działa w zamkniętej pętli. Dzięki temu mamy pewność, że projekt będzie zrealizowany nie tylko szybciej, ale również bezpieczniej i dokładniej, niż przy wykorzystaniu standardowych technologii.

Jeżeli decydujemy się na zakup dobrym wyborem będzie 5-osiowe centrum obróbki profili ze stali, aluminium i PCV Tango 3. Posiada ono aż 8 pozycjonowanych gniazd narzędziowych. Sprawdzoną firmą produkującą tego typu sprzęt jest ABCD z Rimini we Włoszech.

Co ważne ten model posiada graficzny interfejs oparty na systemie operacyjnym Windows. Dzięki temu w łatwy sposób zaplanujemy operacje wykonywane przez maszyny.

Ciekawą propozycją od tej samej firmy jest również centrum obróbcze Tango 1-2. Również posiada ono pięć sterowanych osi. Możemy posłużyć się nim przy obróbce stali, PCV i aluminium. Posiada ono także przejrzysty interfejs z grafiką 3D. Właśnie na interfejs należy tu zwrócić uwagę.

Aby maszyna działała prawidłowo musimy ją zaprogramować. Często dla nowych użytkowników właśnie to jest najtrudniejszym etapem. Konieczna jest znajomość zasad fizyki, geometrii i doskonała wyobraźnia przestrzenna. Dlatego przejrzysty interfejs z wizualizacją naszego projektu w 3D bardzo ułatwi nam pracę i uchroni przed ewentualnymi błędami.