Maska do pracy w trudnych warunkach

Pracujesz w szkodliwych warunkach oddechowych? Sprawdź jak się chronić

Praca w pomieszczeniach silnie zanieczyszczonych pyłami lub gazami bez wątpienia stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia a czasem i życia. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę dróg oddechowych przed szkodliwymi gazami, oparami czy pyłami, ryzyko wystąpienia schorzeń będzie wzrastało z każdym kolejnym dniem pracy.

Kiedy musimy zabezpieczać drogi oddechowe?

Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń trafiające z każdym oddechem do płuc należą do trzeciej kategorii ryzyka wystąpienia chorób zawodowych. Istnieje szereg przepisów określających w sposób jasny i klarowny konieczność stosowania wszelkiego typu masek ochronnych lub filtrów. Powinny być one stosowane obowiązkowo w następujących przypadkach:

  • jeśli we wdychanym powietrzu jest mniej niż 17% tlenu
  • jeśli powietrze ma zbyt wysoką temperaturę
  • jeśli stężenie w powietrzu szkodliwych i niebezpiecznych substancji przekracza ustalone normy.

Zanim zdecydujemy się na zakup maski ochronnej, musimy pamiętać, że powinna być ona odpowiednio dobrana do warunków panujących w środowisku pracy. Przed zakupem masek ochronnych (np takie jak tutaj: http://bhp-gabi.pl/n10,maska-3m.html) dla pracowników warto zapoznać się z ofertą firmy 3M. Duży wachlarz produktów 3M umożliwia wybór najlepszego zabezpieczenia dróg oddechowych. Amerykański gigant na rynku m.in. produkcji środków ochrony indywidualnej posiada bardzo dużą ofertę masek ochronnych począwszy od jednorazowych półmaskach filtrujących poprzez półmaski i maski pełne wielokrotnego użytku, na maskach zasilanych sprzężonym powietrzem skończywszy. Poznajmy bliżej maski ochronne 3M

Maski ochronne 3M i ich rodzaje

maska_gabi

Pierwszym a zarazem podstawowym rodzajem masek są jednorazowe półmaski ochronne 3M. Chronią one użytkowników przed zagrożeniami ze strony cząsteczek stałych. Mają ergonomiczny kształt, który ułatwia oddychanie przy jednoczesnym komforcie noszenia. Innym rodzajem masek 3M są półmaski wielokrotnego użytku. Chronią one przed niebezpiecznymi i toksycznymi gazami oraz parami pochodzenia przemysłowego, ale także zagrożeniami ze strony  cząsteczek  stałych. Najbardziej znane na rynku są pełne maski ochronne 3M.  Zapewniają one ochronę przed gazami, pyłami czy szkodliwymi oparami nie tylko dróg oddechowych. Chronią również oczy pracownika. Wszystkie pełne maski ochronne 3M charakteryzują się lekkością, wytrzymałością a przede wszystkim łatwością zakładania i pielęgnacji.

Decydując się na zakup masek ochronnych, które będą używane wiele razy musimy również pamiętać, że niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Do wszystkich masek ochronnych 3M producent dołącza bogatą instrukcję ze szczegółowymi wskazówkami jak odpowiednio dbać o maskę oraz jak często ją konserwować. Kiedy nie będziemy się do tego stosować, nie tylko będziemy narażenie na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z kupnem nowego sprzętu, ale przede wszystkim dostateczna i odpowiednia ochrona nie będzie zagwarantowana pracownikom.