Malowanie za pomocą szablonów – łatwe i efektowne

Szablony są powszechnie wykorzystywane w przemyśle oraz wojsku – głównie na znakowania produktów i pojazdów. Jest to technika pozwalająca na sprawne powielanie danego schematu na dowolnej powierzchni, którą pokryje farba w sprayu bądź inny rodzaj farby emulsyjnej. Ludzie bardzo szybko znaleźli jednak inne zastosowania dla szablonów – obecnie uważane są one m.in. za jeden z odłamów street artu, a artyści nakładają na ściany w przestrzeniach publicznych różnorodne postacie oraz napisy. Jednym z najpopularniejszych artystów posługujących się szablonami jest Banksy, którego dzieła możemy zobaczyć głównie na ulicach Londynu. Prace Banksy’ego budzą wiele kontrowersji, a jego tożsamość jest po dziś dzień nie została ujawniona.

Historia szablonów w sztuce

Za pierwsze szablony uważa się odciski rąk ludzi pierwotnych, które możemy znaleźć w wielu jaskiniach. Wystarczyło na rękę nałożyć pigment a następnie przyłożyć dłoń do ściany, aby zostawić na niej trwały i powtarzalny znak. Kolejne przykłady wykorzystania szablonów możemy znaleźć w Japonii, gdzie już od czasów średniowiecznych malowano za ich pomocą stroje ceremonialne. Kimono było pokrywane szablonem, a następnie malowane specjalnym barwnikiem do tkanin.

        Jednym z najpopularniejszych artystów posługujących się szablonami jest Banksy, którego dzieła możemy zobaczyć głównie na ulicach Londynu.

Twórcą szablonów, które znamy do dnia dzisiejszego jest John Fekner, który już w latach 60. Tworzył za ich pomocą ogromne napisy na nowojorskich elewacjach. Słynny napis EMPHASIZE stał się ikoną graffiti oraz inspiracją dla innych artystów ulicznych.

Malowanie przy użyciu szablonu

Za Feknerem poszli inny artyści, którzy odkryli potencjał drzemiący w tej formie malowania. Pierwszym europejskim artystom był Ernest Pignon- Ernest, który malował szablony na południu Francji już w 1966 roku. Malowanie za pomocą szablonu jest cały czas rozwijane dzięki nowym artystom stale pojawiającym się na scenie graffiti.

Namaluj szablon w swoim mieszkaniu

Szablony można malować nie tylko na zewnętrznych elewacjach – mogą one również pełnić funkcje ozdobne w mieszkaniach. W celu stworzenia szablonu, najlepiej jest bazować na zdjęcia bądź gotowym w obrazku. W dowolnym programie graficznym należy wyodrębnić poszczególne warstwy – każda warstwa odpowiada za jeden kolor, który następnie nakładany jest na powierzchnię. W internecie bez problemu znajdziemy także gotowe szablony. Takie obrazki są bezpośrednio gotowe do druku.

Jeżeli posiadamy projekt, należy go następnie podzielić na strony, aby zachować proporcje podczas druku. Jeżeli chcemy namalować postać, która ma 170 cm wzrostu, to projekt najlepiej wydrukować na 6 kartkach w formacie A2 (3 kartki wysokości, 2 szerokości). Po wydrukowaniu należy starannie wyciąć projekt, a następnie przyłożyć do ściany i zakryć wycięte przestrzenie. Każda kolejna warstwa wymaga większej precyzji przy nakładaniu, ponieważ w celu osiągnięcia najlepszego efektu, wymaganie jest dokładne nałożenie kolejnych warstw na siebie.