Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe jest polecane w przypadku gdy miazga i tkanka zęba mają nieodwracalny stan zapalny. Zazwyczaj doprowadza do tego nieleczona próchnica, która stale rozwijała się na zębach. Prowadzi ona do powstawania dziur, w których z łatwością gromadzą się bakterie. Ubytki powiększają się z czasem sięgając ostatecznie wnętrza zęba gdzie znajduje się unerwienie oraz naczynia krwionośne. Rozwija się stan zapalny powodujący mocny, długo utrzymujący się ból. Niekiedy towarzyszą temu inne objawy takie jak gorączka, nieprzyjemny zapach z ust czy opuchlizna.

Kiedy zgłosić się do dentysty na leczenie kanałowe?

Większość osób reglanie odwiedzających dentystów nie cierpi na stany zapalne zębów, gdyż nawet najmniejsze negatywne zmiany są szybko eliminowane. Jeśli jednak nie odwiedzamy specjalisty regularnie musimy dokładnie obserwować wszystkie zmiany zachodzące w naszym organizmie, które mogłyby wskazywać na problemy z zębami. Ból zęba jest najczęstszą przyczyną z którą zgłaszają się klienci do dentysty. Warto również znać inne objawy, które mogłyby świadczyć o stanie zapalnym. Koniecznie należy zgłosić się do specjalisty gdy zaobserwujemy zmianę koloru któregoś z zębów, gdy zaobserwujemy pęcherzyk z ropą na dziąśle lub doznamy uszkodzenia mechanicznego zęba. Również przesadna nadwrażliwość podczas spożywania jedzenia i picia powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe do niedawna wykonywane było w 2-3 wizytach, jednak obecnie odeszło się od tego modelu dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod technologicznych. Już podczas jednej wizyty dentysta potrafi przeprowadzić cały proces. W pierwszej kolejności lekarz zajmuje się postawieniem dokładnej diagnozy, co zazwyczaj jest poprzedzona wykonaniem zdjęcia RTG. Jeśli zachodzi konieczność leczenia kanałowego każdy pacjent otrzymuje znieczulenie. Jest to uzależnione od tego czy miazga zębowa jest w stanie zapalnym czy już obumarła.

mikroskop

Mikroskop stosowany przy mikroskopowym leczeniu zębów

Dalsze kroki dentysta podejmuje w zależności od potrzeb indywidualnego pacjenta. W przypadku gdy infekcja miazgi powstała na skutek próchnicy, specjalista usuwa chore tkanki zęba, dzięki czemu ma dostęp do korony. Dentysta podczas zabiegu wykorzystuje odpowiednio dostosowane pilniki, które służą do usuwania miazgi z kanałów zęba. Oczyszczone kanały są płukane specjalistycznymi środkami a następnie osuszane. Kolejnym krokiem jest dokładne wypełnienie kanałów specjalną substancją. Po wypełnieniu kanałów nakłada się podkład a następnie wykonuje się plombę pozostałej części zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena wykonania zabiegu leczenia kanałowego może się znacznie różnić w zależności od regionu, miasta czy samej kliniki. Koszty są również powiązane z liczbą leczonych kanałów w zębie, a także metodą i techniką wykorzystywaną przez lekarza. W gabinetach prywatnych ceny te zazwyczaj oscylują w granicach 300-500 złotych, jednak można śmiało stwierdzić, że górna granica nie istnieje. Możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego refundowanego przez NFZ. Jest on jednak możliwy do wykorzystania tylko w konkretnych przypadkach np. u dzieci, kobiet w ciąży czy w okresie połogu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wiele osób stara się unikać leczenia kanałowego ze względu na możliwość pojawienia się bólu. Warto jednak pamiętać, że obecnie większość dentystów wykorzystuje nowoczesne techniki i narzędzia, które w połączeniu ze znieczuleniem gwarantują całkowicie bezbolesny przebieg procesu. Bardzo często jest to jedyne wyjście, dzięki któremu możliwe będzie pozostawienie swojego zęba i niewyrywanie go. Jeśli lekarz zaleca wykonanie zabiegu zgódźmy się na niego – specjalista z pewnością wie co robi.