Kreatywne wykorzystanie sklejki – pomysły

Sklejka drewniana to materiał kompozytowy, który wytwarzany jest, jak sama nazwa wskazuje, z obłogów drewna. Drewno wykorzystane w sklejce może być różne, najpopularniejsze rodzaje to: sosna, olcha, buk czy brzoza – rzadziej wykorzystuje się obłogi z drewna egzotycznego, chociaż warto mieć świadomość, że i taka sklejka istnieje. Sklejka jest takim materiałem, który może być wykorzystywany w naprawdę różny sposób. Proces powstawania sklejki jest naprawdę skomplikowany, jednak dzięki temu materiał ten jest wytrzymały i bardzo odporny na wiele różnych uszkodzeń. A w jaki sposób można wykorzystać sklejkę w domu?

Jak można wykorzystać kreatywnie sklejkę drewnianą?

Sklejka drewniana (my polecamy tą firmy Betulla) jest materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji mebli; zarówno tych domowych, jak i biurowych. Ze sklejki mogą zostać stworzone biurka, szafki, szuflady, oraz wiele, wiele innych rzeczy. Także drobne rzeczy, takie jak krzesła czy stoliczki także mogą zostać zrobione właśnie ze sklejki drewnianej. Ale to nie wszystko, do czego może zostać wykorzystana sklejka drewniana. Sklejka może być jeszcze wykorzystana do produkcji różnych opakowań oraz w szkutnictwie. Doskonale sprawdza się także w budownictwie, gdzie wykorzystuje się ją często jako ściany nośne lub działowych. Sklejka to materiał, który można wykorzystać w naprawdę kreatywny sposób, bowiem można z niej zrobić także podłogę, o ile postawi się ją na podkładach z płyt. Ale nie tylko podłoga może być wykonana ze sklejki – sufit też, zwłaszcza ten podwieszany!

Świetnie wyglądają wszelkiego rodzaju podesty oraz stopnie schodów. Sklejka może być też wykorzystywana do zabudów meblowych czy też do okładzin ściennych! Naprawdę, ze sklejki można wykonać bardzo wiele rzeczy i jest ona bardzo wytrzymałym materiałem. Ponadto, sklejka może wyglądać naprawdę estetycznie i nowocześnie! Jak ktoś potrafi włączyć swoją kreatywność, to jest w stanie też taką sklejkę na wiele różnych sposobów wykorzystać. Prawda jest taka, że cały dom może być wykończony sklejką właśnie – od podłogi aż po sufit!

Jak wykonywana jest sklejka?

Jak już zostało wspomniane, sklejka jest materiałem naprawdę bardzo wytrzymałym, a to ze względu na to, w jaki sposób jest ona wyprodukowana. Przede wszystkim, na samym początku procesu powstawania, drewno umieszczane jest w wodzie, lub w pomieszczeniu z parą wodną o temperaturze 50 stopni, aby obróbka hydrotermiczna była w stanie się odbyć. Po obróbce hydrotermicznej nadchodzi czas na korowanie i czyszczenie drewna z łyka. Po tym procesie następuje przecinanie kłód drewna w taki sposób, aby ich wymiar był dostosowany do tego, jakie gabaryty ma łuszczarka. Następnie łuszczarka jest skrawana nożem, aby zeskrobać obracające się taśmy froniru.

Tak uzyskane płaty drewna są suszone i w tym momencie także naprawia się wszelkiego rodzaju wady, które na nich powstały. Mowa o różnego rodzaju pęknięciach czy sękach. Wadliwe fragmenty się wycina. Po tym etapie nadchodzi czas na klimatyzację, nakładanie kleju, formowanie zestawu sklejki, sprasowanie jej oraz ewentualne szlifowanie. Ostatnim elementem tworzenia sklejki jest z kolei jej klasyfikacja. Jak więc widać, potrzeba naprawdę wiele kroków do tego, aby stworzyć sklejkę. Wszelkiego rodzaju wadliwe fragmenty są usuwane jeszcze zanim rozpocznie się proces przyklejania jednej warstwy froniru do drugiej. Wszystko po to, aby materiał ten był jak najbardziej wytrzymały!