Korzyści założenia folii przyciemniającej szyby w samochodzie

Patrząc na swój samochód zastanawiasz się czy przyciemnić szyby? Nie ma w tym nic dziwnego. Mniejszym autom taki zabieg nadaje sportowego charakteru i podkreśla dynamiczny design. Większe samochody zyskują prestiż i stają się bardziej eleganckie. Przypominają limuzyny znanych i bogatych. Jednak czy efektowny wygląd to wystarczający powód, by przyciemnić szyby w samochodzie? Pewnie nie. Jednak to nie jedyna korzyść płynąca z założenia folii.

Korzyści z założenia folii przyciemniającej szyby w samochodzie

Folia przyciemniająca szyby niewątpliwie poprawia wygląd auta. Sprawia, że bardziej nam się ono podoba i jednocześnie łatwiej jest je sprzedać za wyższą cenę. Możemy więc częściowo potraktować to jako inwestycję.

Dobrej jakości folia przede wszystkim blokuje promieniowanie UV. To bardzo ważne, ponieważ znacząco poprawia komfort jazdy. Nie musimy tak mocno osłaniać oczu podczas prowadzenia. Jeżeli zapomnimy okularów przeciwsłonecznych będziemy dobrze widzieć. Dodatkowo szkodliwe promienie nie docierają do nas w trasie.

Folia sprawia, że światło mniej nas razi. Wszyscy znamy te sytuacje, kiedy reflektory samochodu z na przeciwka rażą nas w oczy bądź nic nie widzimy z powodu światła odbijającego się od śniegu czy wody. Część refleksów asymilują szyby dzięki czemu jazda jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

oklejanie szyby samochodowej

Zatrzymywanie podczerwieni sprawia, że wnętrze auta nie blaknie i mniej się nagrzewa. Dzięki temu pierwszemu aspektowi będziemy mogli sprzedać samochód drożej. Ta druga zaleta jest bardzo ważna w upalne, letnie dni. Zdecydowanie przyjemniej się wsiada do pojazdu, w którym temperatura jest chociaż o kilka stopni mniejsza. Łatwiej jest również go wychłodzić. Dzięki temu nasza klimatyzacja jest mniej obciążona, zużywa mniej paliwa i rzadziej się psuje.

Folia przyciemniająca zapewnia nam prywatność. Jadąc w takim samochodzie mamy zapewnioną pełną dyskrecję. To, że nikt nie może zajrzeć do środka sprawia również, że ograniczamy ryzyko kradzieży. Jeżeli przechodząc nikt nie widzi co jest we wnętrzu auta nie wzbudzamy niczyjego zainteresowania i nie prowokujemy.

Folia nie wzmacnia szyb. Jeżeli w wypadku popękają one to ten zabieg ich przed tym nie uchroni. Jednak w takiej sytuacji zapobiega ona rozpryskowi szkła i może nas dodatkowo uchronić przed poranieniem.

Elementy ważne przy przyciemnianiu szyb folią

Kiedy zdecydujemy się na przyciemnianie szyb folią powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim nie decydujmy się na najtańsze materiały. Na początku możemy nie widzieć różnicy, jednak po krótkim czasie produkt złej jakości może mieć bąble, blaknąć lub zmienić kolor na fioletowy. Materiały dobrej jakości zapewnią tam oczekiwane efekty na lata.

Ważna jest również dobra instalacja. Konieczne jest zdjęcie wszystkich elementów, sprawdzenie czy szyba nadaje się do obklejenia. Musi ona być czysta, a folię dopasowujemy do kształtu okna. Nie jest to proste i najlepiej zaufać w tym temacie specjalistom. Inaczej efekt nie będzie zbyt trwały i elegancki.

Pamiętajmy o wyborze folii patrząc na jej parametry. Istotny jest stopień odbicia czy redukcji ciepła. Kluczowym czynnikiem jest stopień przyciemnienia. Polskie przepisy zabraniają przyciemniania szyb w taki sposób, że współczynnik przepuszczalności światła wynosi mniej niż 70%. Jest to łączny wynik przepuszczalności folii i szyby, do której ją przyklejamy. Inaczej pojazd nie przejdzie przeglądu. Jeżeli policja to sprawdzi i samochód nie będzie spełniał przepisów może zabrać nam dowód rejestracyjny.