Kontener – lepiej kupić, czy wynająć?

kontener

Plac budowy to miejsce, na którym prace potrafią niekiedy trwać wiele miesięcy. Niezbędne jest więc, aby znajdował się tam specjalny kontener, do którego mogliby schodzić się pracownicy idący na przerwę. Kontener jest więc potrzebny na każdym placu budowy, pytanie jednak brzmi, czy trzeba go kupować, czy jednak można go wynająć.

Tak naprawdę każdy z tych pomysłów jest dobry, decyzja natomiast powinna zależeć od specyfikacji inwestycji, która aktualnie jest wykonywana. Każda budowa jest inna i wymaga innych środków.

Czasami inwestycje są stałe, pojawiają się często, lub są na tyle duże, iż ich wykonanie trwa wiele lat – w takim wypadku bardzo dobrą opcją będzie kupno kontenera, który przez cały ten czas będzie służyć. Jednak nie wszystkie inwestycje są takie. W świecie biznesu zdarzają się przecież budowy jednorazowe, trwające zaledwie kilka miesięcy.

W takich przypadkach nie warto jest inwestować we własny kontener. Zdecydowanie lepiej jest go wynająć – będzie to opcja tańsza, a po zakończeniu inwestycji nie będzie problemu ze składowaniem kontenera. Korzystną cenowo ofertę wynajmu kontenerów można otrzymać w firmie Polkon: http://polkon.eu/kontenery/.

Zalety wynajęcia kontenera

Największą zaletą wynajęcia kontenera jest fakt, iż ta opcja jest znacznie tańsza i mniej zobowiązująca. Jeżeli więc są inwestycje jednorazowe, to nie warto jest od razu kupować kontener, lepiej zdecydowanie jest go wynająć. Oprócz tego faktu warto też zaznaczyć, iż po skończonej pracy nie trzeba sobie z takim kontenerem dalej radzić – wystarczy oddać go w ręce właściciela i to na jego barkach będzie spoczywał obowiązek składowania go. Nie trzeba więc płacić za nieużywany sprzęt.

kontenery

Wynajęcie kontenera jest więc najlepszą opcją właśnie dla zleceń krótkich bądź jednorazowych. Owszem nawet przy takich zleceniach kontener na placu budowy jest niezbędny, jednak nie trzeba płacić za jego kupno – zdecydowanie lepiej jest zapłacić komuś za wynajem właśnie. W takich sytuacjach można dogadać się nawet z właścicielem kontenera, że zostanie on przywieziony i ustawiony w odpowiednie miejsce! A prawdą jest to, że im więcej udogodnień w pracach jednorazowych, tym lepiej! A po skończonej pracy – wystarczy oddać kontener i więcej nie trzeba się martwić!

Zalety kupna kontenera

Nie każdemu jednak będzie opłacało się wynajmowanie kontenera. Są takie inwestycje, przy których warto jest zakupić swój własny kontener. Mowa tutaj o takich budowach, które potrafią trwać lata, lub o takich firmach, które non stop mają zlecenia i wiedzą, że kontener nie będzie stać nieużywany, a jak będzie, to będą mogli go komuś podnająć.

W takich sytuacjach oczywiści początkowe koszty inwestycyjne są nieco większe, ale później kontener jest w pełni własnościowy i można z nim robić, co tylko się podoba – łącznie ze zmianą jego designu!

Dlatego, jeżeli zleceń jest dużo lub są one duże, to lepiej jest już na samym początku zainwestować w dobry kontener. Taka inwestycja szybko się zwróci i przedmiot ten będzie potrzebny i eksploatowany przez dłuższy czas. A gdy zlecenie się skończy lub będzie pomiędzy zleceniami spora przerwa, to zawsze taki kontener można komuś wynająć, a co za tym idzie, czerpać z niego dodatkowe zyski. Kontener może zatem być wykorzystywany na wiele różnych sposobów.

Podsumowanie

Jak więc widać, zarówno kupno, jak i wynajęcie kontenera ma swoje zalety. Osoba, która posiada kontener na własność, może go przerabiać wedle swojego uznania i modyfikować jego wnętrze. Z kolei osoba, która kontener wynajmie, będzie płacić za niego wyłącznie przez okres trwania inwestycji, po czym zwróci go do właściciela. Jest więc to opcja zdecydowanie mniej zobowiązująca.

Tak naprawdę decyzję o wynajęciu lub kupnie kontenera powinno się podejmować na podstawie tego, jak wyglądają zlecenia. Czy przychodzą stale i są długie, czy raczej są jednorazowe i mniejsze. Każdy biznes będzie więc musiał indywidualnie podejść do sprawy kontenera. Niemniej jednak kontener jest potrzebny na każdym placu budowy i jakąś decyzję trzeba będzie podjąć.