Kominki z płaszczem wodnym – plusy użytkowania

Kominki z płaszczem wodnym

Wygodny i użytkowy kominek, to marzenie wielu ludzi. Na rynku jest dzisiaj wiele alternatyw, ale prawdziwym hitem okazał się być kominek z płaszczem wodnym. Chociaż nie jest to najtańsza możliwość, to pozwala ona na zapewnienie równomiernego ciepła w całym domu – podgrzewa on wodę, która cyrkuluje w instalacji centralnego ogrzewania. Co zatem warto jest wiedzieć na temat kominków z płaszczem wodnym?

Kominki z płaszczem wodnym – plusy użytkowania

Jak każda forma ogrzewania, tak też i użytkowanie kominków z płaszczem wodnym ma swoje plusy i minusy. Ogromnym plusem tego rozwiązania, jest fakt, że jest on najsprawniej działającą alternatywą na rynku. W porównaniu do tradycyjnych modeli kominków te urządzenia, które posiadają płaszcz wodny, osiągają nawet 82% sprawności. To właśnie płaszcz wodny jest powodem tak wysokiej skuteczności kominka, ponieważ otacza on go niemal w całości (wyłączając jedynie szybę frontową). To oznacza, że woda w trakcie działania kominka jest w stanie nagrzać się i przejść do instalacji grzewczych, takich jak grzejniki.

W tym samym czasie zwykły kominek będzie w stanie ogrzać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje.

Co jeszcze jest plusem ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym? Chociaż sam kominek nie jest najtańszą z możliwych opcji, to jednak daje on możliwość zaoszczędzeniu na kosztach ogrzewania. Jest więc on naprawdę dobrą inwestycją dla tych, którzy chcą oszczędzać długofalowo.  Dzieje się tak ze względu na kocioł zasilany gazem ziemnym czy olejem opałowym, który nie musi działać tak intensywnie, ponieważ kominek jest otoczony właśnie płaszczem wodnym.

 

Kominki z płaszczem wodnym – minusy

Oczywiście kominki z płaszczem wodnym to nie tylko plusy użytkowania, ale także minusy. Największym minusem tego typu ogrzewania są… obowiązujące w Polsce przepisy, które zabraniają posiadania kominka z płaszczem wodnym, jako jedynego źródła ciepła w domu. Jest tak, ponieważ użytkownik musi regularnie uzupełniać opał – gdy na dworze panuje mróz, opał należy uzupełniać nawet co 3-4 godziny.

Kolejnym minusem dla niektórych użytkowników może okazać się potrzeba regularnego usuwania popiołu z paleniska. Aby zachować kominek z płaszczem wodnym w czystości, trzeba także co jakiś czas czyścić go z osadu oraz przemywać szybę w drzwiczkach. Dzięki takim zabiegom będzie można cieszyć się widokiem płonącego paleniska, które uspokaja i odpręża, i oczywiście daje ciepło.

Niektórzy za minus także uważają cenę takiego kominka, jednak pomimo tego, że faktycznie jest większa od tradycyjnych modeli, to w ostateczności prowadzi do sporych oszczędności. Zakup kominka z płaszczem wodnym jest więc długofalową inwestycją, która się zwróci.

Kominek z płaszczem wodnym jest także nieco trudniejszy w montażu, ale w momencie, w którym zatrudni się odpowiedniego majstra, całość montażu może pójść naprawdę sprawnie.  Nie należy więc tego postrzegać, jak dużego minusa, tylko raczej jak małą niedogodność, która pojawia się wyłącznie na samym początku użytkowania kominka z płaszczem wodnym.

 

Podsumowanie wkładu kominkowego

Jak każda forma ogrzewania, tak i kominki z płaszczem wodnym nie są pozbawione minusów, ale mają także sporo plusów. Warto zatem zainteresować się tego typu ogrzewaniem, ponieważ jest naprawdę skuteczne w działaniu i jest w stanie ogrzać cały dom, a nie tylko jedno pomieszczenie, jak to często dzieje się w przypadku kominków tradycyjnych.

Kominek z płaszczem wodnym to świetna inwestycja, która chociaż na samym początku wymaga nieco większego budżetu (chociaż jest wiele różnych modeli kominków, zarówno tańszych, jak i droższych w zakupie), później pozwala na oszczędzanie w długim okresie. Jeżeli nie chcesz płacić ogromnych sum w okresie grzewczym, to warto właśnie tę opcję ogrzewania rozważyć.

Kto by nie chciał siąść przy kominku i oglądać płomieni, mając przy tym świadomość, że ogrzewany jest nie tylko ten pokój, w którym kominek się znajduje, ale także i cały dom. Jest to opcja wygodna, skuteczna i ekonomiczna. Warto więc z niej skorzystać i cieszyć się możliwościami.