Jazdy doszkalające – kiedy się na nie zdecydować

Zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie jest prostym zadaniem, nawet dla osób które wcześniej miały już do czynienia z jazdą samochodem. Poziom stresu podczas jazdy na egzaminie jest zawsze znacznie wyższy, niż na jazdach z instruktorem, a obowiązkowe 30 godzin jazd w szkole może wydawać się niewystarczające, by oswoić człowieka z prowadzeniem samochodu. Wiele osób decyduje się więc na wykupienie jazd doszkalających, dzięki którym poczują się pewniej ze swoimi umiejętnościami i spokojniej podejdą do kwestii egzaminu. Często jednak to nie brak umiejętności, a zwyczajny stres nie pozwalają przebrnąć przez proces egzaminu. Kiedy zatem warto zdecydować się na jazdy doszkalające?

Nie czujesz się pewnie za kierownicą

Jak wspominaliśmy, dla wielu osób podstawowa norma godzin nie wystarczy, by w pełni opanować jazdę samochodem. Nic w tym nadzwyczajnego i nie należy się tego wstydzić. Prowadzenie pojazdu na drodze jest zadaniem trudnym i wymagającym ogromnej podzielności uwagi, a przy tym bardzo konkretnych umiejętności. Ich przyswojenie może zająć mniej lub więcej czasu. Podchodzenie do egzaminu z poczuciem niepewności i braku umiejętności z góry przekreśla szanse na sukces, dlatego bezpieczniejszą opcją jest dokupienie dodatkowych jazd doszkalających i wytrenowanie tego, co być może nie do końca jeszcze wychodzi.

W tym momencie należy też wspomnieć o konkretnych umiejętnościach wymaganych do wykonania podczas egzaminu państwowego. Niestety, istnieją różne szkoły jazdy i bywają wśród nich również takie, które przygotowują swoich kandydatów niedostatecznie dobrze. Jeśli czujesz, że nie potrafisz zrobić któregoś z wymaganych elementów na placu manewrowym lub w ruchu ulicznym, postaraj się o wykupienie jazd doszkalających u innego instruktora lub w innej szkole jazdy. Być może zupełnie obcy człowiek pokaże Ci zupełnie inny sposób podejścia do danego manewru. Każdy instruktor posiada swój określony wachlarz wskazówek. Korzystanie z kilku instruktorów może być w tym przypadku opcją bardzo korzystną, wpływającą na ostateczny wynik egzaminu.

Nie podchodzisz do egzaminu od razu po zakończeniu kursu

Zdarzają się w ciągu roku miesiące, w których liczba kandydatów chcących zdać egzamin państwowy na prawo jazdy jest znacznie większa, niż zazwyczaj. Choć WORD-ów uprawnionych do przeprowadzania egzaminów jest dziś znacznie więcej, niż jeszcze kilka lat temu, w dalszym ciągu kolejki mogą wynosić nawet kilka tygodni. W tak dużym odstępie czasu pomiędzy zakończeniem kursu, a ponownym prowadzeniem samochodu umiejętności młodego kierowcy mogą ulec znacznemu pogorszeniu. Wykupienie jazd doszkalających przed samym egzaminem może pomóc nie tylko z praktyczną stroną jazdy, ale i samą psychiką – podejście do egzaminu świeżo po jazdach wydaje się być znacznie łatwiejsze.

Masz już prawo jazdy, ale z niego nie korzystasz

Wiele osób zdaje prawo jazdy w młodym wieku, a później z różnych względów nie ma możliwości korzystania z niego na co dzień. Umiejętności jazdy zdobyte na kursach znikają z umysłu człowieka, jeśli ten nie jest w stanie ich praktykować. Jeśli więc twoje prawo jazdy leży w portfelu, a ty od kilku lat nie prowadzisz samochodu, warto skorzystać z opcji wykupienia jazd doszkalających i przypomnieć sobie, jak powinna wyglądać jazda. Oczywiście warto w tym momencie wspomnieć, że długa przerwa od jeżdżenia samochodem wiąże się również z możliwymi zmianami w prawie, które przed ponownym prowadzeniem pojazdu powinny zostać odświeżone i przyswojone.