Jakie osłony okienne umożliwiają regulację wpadającego światła słonecznego?

mężczyzna

Przy wyborze konkretnych osłon okiennych pod uwagę bierzemy ich estetykę i osobiste preferencje. To, o czym należy jednak pamiętać, to również cechy dotyczące codziennej regulacji rolet czy żaluzji. W szczególności chodzi tu o kwestię wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego. Bywa bowiem, że w zależności od pory dnia chcemy zaciemnić lub rozjaśnić nasz pokój. Na jakie osłony powinniśmy się zdecydować, by skutecznie kontrolować takie sytuacje?

Osłony okienne w formie żaluzji

Regulację wpadającego światła słonecznego umożliwiają na przykład popularne od lat żaluzje. W latach 90-tych używane były, jako osłony w praktycznie każdym domu. Uległy one pewnym przemianom, które pozwalają im utrzymać się w czołówce najczęściej wybieranych osłon.

Najczęściej wybieranymi modelami są żaluzje bambusowe lub te, które wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Ich główna zaleta niezmiennie pozostaje jednak taka sama. Żaluzje są idealną osłoną, jeśli zależy nam na kontrolowaniu wpadającego do pomieszczenia światła. W zależności od potrzeb możemy zasłonić całe okno, odsłonić je lub dopuścić światło do pomieszczenia tylko częściowo. Dzięki mechanizmom umożliwiającym poruszanie się kolejnych elementów, żaluzje mogą być też całkowicie spuszczone i delikatnie przepuszczać promienie słoneczne.

kobieta przy oknie

Osłony okienne w formie plisów

Gdy zależy nam na regulacji wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego, odpowiednim wyborem będą też tak zwane plisy. Tym bardziej, że tego rodzaju osłonę ustawić można w dowolnej części okna.

Plisowane rolety okienne z wyglądu przypominają harmonijkę z papieru. Nie oznacza to jednak, że są nietrwałe. Stosowane w ich produkcji materiały wyróżniają się nie tylko trwałością, ale i ponadczasowością. Nie trzeba się więc obawiać, że z kolejnymi miesiącami czy nawet latami, osłona przestanie nam służyć. Odpowiednio dobrane i sprawdzone pod kątem mechanizmów regulacji plisy, to trwałe i funkcjonalne zakrycie okna.

Co więcej niepodważalną zaletą żaluzji plisowanych jest fakt, że idealnie nadają się one do okien o nietypowych kształtach. Montować je można bowiem w oknach o formie koła lub trójkąta. Dobrze sprawdzą się w dowolnej jego części – nie muszą zakrywać całości. To z kolei świadczy o kolejnej ich zalecie, wspomnianej już możliwości regulacji wpadającego do pomieszczenia światła. Zasłonięcie dolnej części naszego okna, przy zastosowaniu plisów, nie oznacza bowiem jednoczesnego pokrycia górnych elementów. Aranżacja jest tu dowolna, to my decydujemy jak prezentować i funkcjonować ma całość.

Plisy dzielimy też na kilka rodzajów. Biorąc pod uwagę ich regulację wyróżnia się kolejno: plisy do okien dachowych, plisy z regulacją przy pomocy uchwytów montowanych u dołu okien, plisy produkowane specjalnie z myślą o okna łukowych i w kształcie okręgu, oraz plisy z klasyczną, sznurkową regulacją.

Wybór konkretnych modeli żaluzji lub plisów

Przy wyborze żaluzji lub plisów liczy się przede wszystkim możliwość zamówienia modeli o dokładnie doprecyzowanych wymiarach. Wybierając więc miejsce ich zamówienia, sprawdźmy, czy wszystkie nasze życzenia mogą zostać w nim spełnione.

Na terenie Trójmiasta i okolic działa na przykład Pamir – www.pamirrumia.pl – firma zajmująca się produkcją, montażem i serwisem okien, drzwi, ale i osłon okiennych. Szeroki wybór i dostosowanie się do indywidualnych potrzeb zachęca wielu klientów, którzy cenią możliwość wyboru i wysoką jakość. Odmień swoje wnętrze i zamów nowe żaluzje już dzisiaj!