Jaką nieruchomość warto nabyć?

mieszkanie i nieruchomości

Nieruchomość można wykorzystywać w różnych celach. Może to być nasz wymarzony dom, dokładnie taki, jaki chcieliśmy mieć. W kategorii nieruchomości mieści się też mieszkanie. To nie jedyne możliwości. Możemy też zakupić lokal do celów użytkowych lub też halę na magazyn.

Nieruchomości to nie tylko budynki, ale też grunty. Może to być ziemia uprawna, łąki lub pastwiska. Zanim zdecydujemy się na kupno, warto zdobyć więcej informacji z dziedziny nieruchomości. Jakie są ich rodzaje? Kto zajmuje się sprzedażą? Posiadając wiedzę na ten temat, prowadzenie negocjacji stanie się łatwiejsze.

Trzy podstawowe grupy

Na początek definicja. Podaje ona, że nieruchomość to część powierzchni ziemskiej będąca odrębną własnością. Jest to też budynek lub jego fragment, który należy do innej osoby niż grunt, na którym stoi. Nieruchomości dzielą się dalej na trzy podstawowe grupy.

Pierwsza z kategorii to odmiany gruntowe. Należą do nich grunty rolne i leśne. Oba rodzaje dzielą się na mniejsze grupy. Są to grunty orne lasy, łąki, pastwiska, sady, gospodarstwa rolne, działki budowlane.

Druga kategoria to nieruchomości budynkowe. W jej skład wchodzą garaże, domy jedno i wielorodzinne, budynki gospodarcze. Kolejne budynki sklasyfikowane w tej grupie to obiekty komercyjne, biurowce, magazyny, hale, place i tym podobne.

Ostatnią z podstawowych odmian są lokale. Chodzi tu mieszkania, lokale użytkowe i handlowe.

Jest jeszcze inna kategoria podziału, niezwiązana z rodzajem gruntu czy budynku. Jest to zróżnicowanie na nieruchomości prywatne i publiczne.

Jak kupić nieruchomość?

mieszkania i nieruchomościNieruchomości w formie budynków i lokali można kupić na dwa sposoby. Jest to rynek wtórny i pierwotny. W przypadku ofert wtórnych, to pierwszy lub kolejny właściciel wystawia nieruchomość na sprzedaż. Tu możemy natrafić na budynki w różnym stanie technicznym, nierzadko do remontu.

Drugą możliwość to rynek pierwotny. Oferowane na nim lokale, domy i mieszkania są nowopowstałe. Ich cena w dużej mierze zależy od lokalizacji. Warto na bieżąco sprawdzać oferty deweloperów, którzy w swojej ofercie stale mają interesujące propozycje mieszkań i nieruchomości, którzy specjalizują się w budowie wysokiej jakości mieszkań o ciekawym wyglądzie i funkcjonalnych rozkładzie pomieszczeń.

Pierwotny rynek sprzedaży nieruchomości to środowisko pracy dewelopera. Są to osoby prywatne, lub też, co jest częstsze, posiadające własną firmę, inwestującą środki w budowę nieruchomości. Deweloper łączy w sobie inwestora i sprzedawcę.  Czuwa nad procesem realizacji swojej inwestycji. Jest obecny przy każdym etapie powstawania budynku. Gdy wszystkie prace zostaną zakończone, deweloper zajmuje się negocjacjami z klientami oraz sprzedażą.

Potrzebna wiedza

Wiemy już, że nieruchomości dzielą się na gruntowe, budynkowe i lokalowe. Znajdziemy, więc każdy rodzaj, jaki będzie nam potrzebny. Budynki i lokale sprzedawana są na rynku wtórnym i pierwotnym. W tym drugim przypadku ważną osobą jest deweloper. To z nim będziemy prowadzić rozmowy, jeżeli wybierzemy kupno nowego budynku.