Jak zrobić świeczkę – poradnik

Pięknie pachnące świeczki o interesujących kształtach potrafią stanowić najlepsze uzupełnienie wnętrza. Te wykonane własnoręcznie, w zaciszu własnego domu zachwycają jeszcze bardziej. Robienie własnych świeczek to zajęcie nie tylko bardzo kreatywne i satysfakcjonujące, ale i relaksujące, a przy tym nie drogie. To doskonałe hobby dla każdego, kto ma odrobinę wolnego czasu i pragnie zrobić z nim coś naprawdę efektownego. Jak zrobić świeczkę we własnej kuchni i o czym pamiętać przed przystąpieniem do dzieła? 

Jakie materiały wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje świeczek parafinowych – świeczki wolnostojące, których ciekawy kształt stanowi doskonałą dekorację, oraz świeczki zalewane, do których stworzenia będziesz potrzebować ozdobnego słoiczka lub innego pojemnika. Do wykonania świeczki potrzebne będą przede wszystkim parafina lub wosk oraz knot. Podczas zakupu parafiny warto pamiętać, by jej zaolejenie wynosiło mniej niż 1% – tylko taki rodzaj parafiny może być stosowany do świeczek przeznaczonych do pomieszczeń zamkniętych. Wszelkie parafiny o zaolejeniu wyższym niż 1% mogą być używane tylko i wyłącznie do produkcji świec i zniczy palonych na zewnątrz. Bez względu na wybrany kształt świecy potrzebne będą Ci również dwa garnki do roztopienia parafiny oraz barwniki do świec. Pozostałe materiały (takie jak silikonowa forma do świec, farby do świec czy naczynie dekoracyjne) zależą od kształtu i rodzaju świeczki, na jaki się zdecydujesz. Pamiętaj, że jedyne ograniczenie dotyczące kształtów i kolorów stanowi tu wyobraźnia.

Jak zrobić świeczkę – krok po kroku

Do wykonania świeczki wolnostojącej konieczny będzie zakup parafiny lub wosku odpowiedniego to tego typu świec. Materiał nie może być zbyt miękki i plastyczny, gdyż nie będzie on w stanie utrzymać kształtu, który planujesz nadać swojej świeczce. Materiały miękkie i płynne będą doskonałe do wykonania świec zalewanych. Decydując się na świeczkę wolnostojącą będziesz potrzebować formy, która może być wykonana z dowolnego materiału, takiego jak metal, plastik czy szkło lub silikonu, choć te ostatnie oferują zdecydowanie największe pole do popisu dla kreatywności.jak zrobić świeczkę

Pamiętaj, że forma musi posiadać dziurkę na dnie przeznaczoną do przeciągnięcia knota oraz że dno pojemnika będzie stanowiło górę świeczki – świece wolnostojące są ze względów praktycznych odlewane „do góry nogami”. Knot umieść na środku i zamocuj go tak, by zalewanie formy parafiną nie było w stanie przemieścić jego pozycji.

Jak to zrobić? Wystającą poza formę część knota przylep do dna plasterkiem lub taśmą (w ten sposób zabezpieczysz też formę przed przeciekaniem w trakcie zastygania parafiny), a drugi koniec knota postaraj się ustawić w pionie wewnątrz foremki. Pomocne mogą okazać się patyczki do szaszłyków, które wyznaczą jego prostopadły kierunek. Jeśli twoim wyborem padła świeca zalewana, przygotuj naczynie w którym znajdzie się świeczka (może to być ozdobny słoik, kieliszek czy ceramiczna foremka) i do dna przyklej woskowy knot zakończony blaszką. Ten również możesz ustabilizować w pionie za pomocą patyczków. Tak przygotowana foremka jest już gotowa na przyjęcie parafiny.

Czas na topienie parafiny i zalewanie świecy. Parafinę roztapiamy metodą kąpieli wodnej w przygotowanych wcześniej garnkach, dodając do niej wybrane barwniki i zapachy i nieustannie mieszając roztwór. Roztopioną parafinę przelewamy do formy lub naczynia (zależnie od wybranego rodzaju świeczki) i czekamy aż do ostygnięcia. Należy pamiętać, że świeca gotowa jest do użycia już po zastygnięciu parafiny – proces ten może zająć od kilkunastu minut do kilku godzin, zależnie od rozmiarów formy lub naczynia. Zastygnięta świeca zalewana jest już właściwie gotowa do użycia, natomiast świecę wolnostojącą czeka jeszcze jeden krok – usunięcie z formy. Świeca jest gotowa, gdy usunięcie jej z foremki nie sprawia najmniejszego problemu. Warto pociągnąć również za knot – jeśli ten wysuwa się ze świeczki, należy pozostawić ją do zastygnięcia na dłużej. Świecę wyciągniętą z formy możesz malować i ozdabiać według własnego uznania. Pamiętaj tylko, by przyciąć jej knot do odpowiedniej długości (około 1-2 cm ponad świeczką). I gotowe!