Jak wykonywać zdjęcia ślubne?

Zdjęcia ślubne

Rynek fotografii ślubnej jest coraz szerszy ale wciąż nie został w całości wypełniony. Liczba fotografów oferujących usługę fotografowania ślubnego w ostatnich latach wzrosła. Wpływ na to ma kilka rzeczy.

Po 1. – popyt. Młodzi często decydują się na sesje ślubne, gdyż chcą posiadać pamiątkę z ważnego w ich życiu dnia jakim jest ślub oraz wesele. Co ciekawe, niektóre sesje ślubne realizowane są właśnie w tym dniu, np. wtedy kiedy okolica, w których mają zostać wykonane znajduje się w pobliżu sali weselnej.

Po 2. – możliwości łatwiejszej promocji dla fotografów. Dzięki darmowych mediom społecznościowym oraz portalom tematycznym zrzeszającym fotografów, możliwe jest łatwiejsze zaprezentowane własnej działalności, udostępnienie portfolio czy dzielenie się swoim dorobkiem. Wielu początkującym fotografów właśnie od social mediów zaczyna swoją działalność, tam prezentuje własne zdjęcia, tam się reklamuje i szuka klientów.

Zdjęcia ślubne nie należą już zatem do rzadkości. Są zamawiane przez znaczącą ilość przyszłych młodych par. Zdjęcia ślubne najczęściej wykonuje się po wcześniejszym ustaleniu koncepcji, według której realizowana będzie sesja. Sesje ślubne najczęściej oczywiście wykonywane są w plenerze, ale część osób decyduje się na wnętrza. Z rzadka wykonywane są sesje ślubne, które realizowane są poza granicami kraju.

Fotografia ślubna

Najatrakcyjniejszym miejscem dla sesji ślubnych są piękne plenery – mogą to być wzgórza, gęste lasy, okolice jezior, plaża czy wydmy. Para młoda na tle pięknych widoków znakomicie wygląda na zdjęciu. Najczęściej zdjęcia ślubne wykonywane są profesjonalnymi aparatami cyfrowymi – np. lustrzankami. O ich wykorzystaniu decyduje przede wszystkim spora rozdzielczość aparatów, wysoka jakość zdjęć, możliwość uchwycenia wielu kadrów w krótkim czasie a także wyjątkowa lekkość pracy. Kadry mogą być pozowane lub zupełnie spontaniczne, podczas sesji ślubnych z rzadka stosuje się statywy, dzięki którym wykonywane są najbardziej stabilne fotografie, częściej fotograf znajduje się w ruchu.

Dlaczego warto wykonywać zdjęcia ślubne?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się niezwykle prosta. Jeśli zamówimy sesję zdjęciową otrzymamy komplet pięknych zdjęć, która uwiecznią parę młodą na fotografiach. Po miesiącach czy latach przywoływać to będzie miłe wspomnienia, z którymi na pewno warto być bliżej.

Chcąc zamówić fotografa na sesję ślubną z pewnością należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania. Napięty terminarz fotografów oznacza, że najlepiej zarezerwować swój termin nawet 3 do 6 miesięcy przed spodziewaną sesją. Poza tym warto ustalić wszelkie warunki takie jak miejsce, alternatywy (np. w przypadku złej pogody) czy pełną stawkę. Zdecydowanie wzrośnie ona jeśli zdecydujemy się na sesję mocno oddaloną od miejsca zamieszkania fotografa, a już zupełnie duża będzie wtedy kiedy zechcemy by fotograf towarzyszył nam np. podczas 2-3 dni podróży poślubnej – jest to rzadki wybór, ale zdarza się.

Wybierając fotografa oczywiście wiele osób rozważa cenę usługi – nie da się ukryć, że przy ogromie wydatków ślubnych również kwota wydana na fotografa może być mimo wszystko dość sporym nadszarpnięciem budżetu. Warto jednak posłuchać par młodych, które mają ślub już za sobą i – jak przekuje wiele z nich – zaoszczędzić na innych aspektach ślubu i wesela. Fotografie ślubne są niezwykłą pamiątką, która pozostanie z nami przez całe życie, dlatego nie warto za wszelką cenę szukać taniego rozwiązania. Dobrym pomysłem jest wybranie specjalisty, który stworzy spójny reportaż ślubny, którego oglądanie za każdym razem będzie nas przenosiło do pięknych wspomnień.