Jak wyglądają lekcje pianina?

Pianino to wspaniały instrument, na którym grali wielcy muzycy tego świata. Umiejętność gry na pianinie wyzwala kreatywność i pozwala na samodzielne rozpoczęcie komponowania melodii. Wpierw jednak trzeba się na tym instrumencie nauczyć grać. Najlepiej jest to zrobić na indywidualnych lekcjach z nauczycielem, bądź w szkole muzycznej. W jaki jednak sposób wyglądają takie lekcje gry na pianinie? Od czego proces ten się rozpoczyna? O czym należy pamiętać, przy wyborze miejsca do nauki?

Cóż, już na samym początku warto zaznaczyć, że nauka gry na pianinie zasadniczo nie różni się od nauki na zwyczajnej lekcji w szkole ogólnokształcącej. Umiejętność gry na pianinie jest czymś, co zdecydowanie można w sobie wykształcić, nie trzeba więc urodzić się wybitnie zdolnym muzycznie. Oczywiście niektórzy ludzie będą posiadali naturalne predyspozycje do szybszej nauki gry, w momencie, gdy innym nauka będzie szła nieco bardziej opornie. Nie należy jednak z tego powodu zrażać się do nauki gry na tym pięknym instrumencie.

Jakie są początki nauki gry na pianinie?

Tak samo, jak w przypadku zwyczajnej lekcji, tak i naukę gry na pianinie rozpoczyna się od samego początku. A co jest początkiem nauki muzyki? Czytanie nut. Tak więc, zanim jeszcze człowiek zasiądzie do pianina i rozpocznie naukę grania utworów, będzie musiał nauczyć się czytania nut z kartki, tak by w późniejszym czasie mógł to robić samodzielnie. Oprócz tego, w początkowym stadium nauki gry na pianinie, uczeń dowiaduje się, w jaki sposób układać palce na klawiaturze i w jaki sposób koordynować pracę obydwu rąk na klawiszach.

To wszystko jest potrzebne, aby w późniejszym czasie nauki można  było wykonywać utwory. W trakcie ich nauki uczeń stara się pracować nad dynamiką, stylem oraz interpretacją i artykulacją. Jest to już bardziej zaawansowana nauka gry, którą wykonują ci uczniowie, którzy opanowali już zarówno nuty, jak i koordynację swoich rąk. Oczywiście całość odbywa się pod czujnym okiem pedagoga, który udziela cennych wskazówek.

Gdzie warto się uczyć gry na pianinie?

Są ludzie, którzy potrafią nauczyć się grać na pianinie samodzielnie, nawet bez czytania nut. Jeżeli jednak zależy ci na konwencjonalnej i poprawnej nauce gry, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie albo zainwestowanie w prywatnego nauczyciela, albo w lekcje gry w szkole muzycznej. Obie te opcje są dobre i w szybkim czasie potrafią przynieść zadowalające efekty. Tak naprawdę to od specyfiki osoby, która chce nauczyć się grać, będzie zależeć, gdzie pójdzie na lekcje.

Prywatne lekcje jednak cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ ich umawianie jest zdecydowanie prostsze i bardziej elastyczne, niż zajęcia grupowe. Jeżeli więc uczeń nie może pozwolić sobie na regularne przychodzenie na zajęcia, to warto umówić się z nauczycielem w terminach pasujących.

Podsumowanie

Gra na pianinie jest piękna i jest to wspaniała rozrywka oraz hobby. Zdecydowanie zatem warto jest rozpocząć naukę tej umiejętności. Warto wiedzieć już na samym wstępie, że nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych zdolności, aby nauczyć się wykonywać swoje ulubione utwory. Każdy jest w stanie opanować grę na tym instrumencie w tempie indywidualnym. Dlatego też warto jest inwestować w lekcje indywidualne – to właśnie na nich jest czyniony największy i najbardziej zadowalający postęp w nauce.