Jak wygląda edukacja muzyczna?

szkola muzyczna a gra

Rodzice wielu dzieci mają ambicje wykształcić swoje pociechy na artystów, w tym na muzyków. Na początku tej drogi stoi podstawowa szkoła muzyczna, w której dzieci uczą się wszelkich fundamentów grania na instrumentach oraz teorii. Niektóre z dzieci mogą mieć za sobą już pewne doświadczenia muzyczne, które wyniosły z domu lub różnych kółek i ognisk.

Jaki może być powód rozpoczęcia edukacji muzycznej?

Część z takich młodych ludzi garnie się do grania z bardzo dużą przyjemnością, ale są też tacy, którzy robią to ze względu na chęć zaspokojenia ambicji rodziny. Podstawowa szkoła muzyczna uczy nie tylko wszelkich podstaw, ale także systematyczności i solidności oraz wymaga bardzo dużego nakładu pracy wyrażanego podczas praktycznych ćwiczeń gry. Jednym z ważniejszych instrumentów, na którym dzieci poznają tajniki muzyki jest fortepian, ale nie mniej popularne są instrumenty dęte (trąbka, flety, saksofon, puzon czy tuba) oraz smyczkowe (skrzypce, wiolonczela, kontrabas).

nauka w szkole muzycznej

W czasie trwania edukacji w podstawówce muzycznej wychodzą na jaw uzdolnienia i predyspozycje uczniów. W tym okresie rozpoczyna się ich ustawianie, a każdego zdolniejszego ucznia, który pragnie kontynuować w tym kierunku edukację- naprowadzać na dany instrument. W szkole muzycznej nauczycielami i przewodnikami po świecie muzyki powinni być pasjonaci, którzy swoim zaangażowaniem potrafią głębiej zainteresować dzieci tą dziedziną kultury. Część uczniów finalizuje swoje doświadczenia muzyczne po ukończeniu szkoły muzycznej na poziomie podstawowym i już zaczynają dorabiać (wykorzystując zdobyte umiejętności) na potrzeby własne i rodziny, ale są też takie osoby, które w ogóle nie chcą mieć z muzyką i graniem nic wspólnego po pierwszym etapie edukacyjnym. Wielu jednak jest takich, którzy kontynuują naukę w średniej szkole muzycznej, w której pogłębia się zagadnienia, interpretacje i wszelkie inne niuanse, które występują przy każdej nauce gry na instrumencie.

Czy edukacja muzyczna to tylko instrumenty?

Warto w tym momencie przypomnieć, że muzyka to oczywiście nie tylko gra na którymkolwiek z urządzeń muzycznych, ale także śpiew. Wokalistyka dopiero na poziomie licealnym jest brana pod uwagę w sposób bardziej poważny, ponieważ młodzi muzycy są już po mutacji, więc w tym momencie można solidnie zacząć szkolić głos po kątem czy to śpiewu operowego, jazzowego, czy jeszcze jakiegoś innego. Po takim solidnym treningu nie trzeba się obawiać publicznych występów, ponieważ istnieje duże mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych kogutów, czy zwykłego fałszowania.

Chociaż właściwie żaden początkujący piosenkarz nie powinien się tego tak na dobrą sprawę obawiać, ponieważ obecny poziom muzyczny, jaki prezentują współczesne zespoły i piosenkarze pokazuje, że to kogo się słucha zależy nie od tego w jaki sposób śpiewa, ale jak wygląda. Niestety, ale tak w rzeczywistości jest, że sceniczny wygląd decyduje o popularności, a nie talent. Wracając jednak do tematu trzeba na sam koniec wspomnieć, że najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie kontynuują naukę na uniwersytecie muzycznym czy akademii muzycznej.