Jak wybrać oświetlenie schodowe?

oświetlenie schodowe

Projekt schodów i stopni jest bardzo ważny. To niestety jeden z obszarów budynku, o którym ludzie zapominają, a potem zdają sobie sprawę, że takie elementy jak instalacja i trasy kablowe powinny być pomyślane o wiele wcześniej.

Od dobrego oświetlenia zależy bezpieczeństwo naszego domu – na ciemnych schodach łatwo się potknąć i połamać.

Niezależnie od tego, czy projektujemy schody od podstaw, czy szukamy praktycznych rozwiązań do słabo oświetlonej przestrzeni, należy dobrze zastanowić się nad wyborem.

Rozpocznij planowanie wcześnie

Jeżeli projektujesz schody, ważne jest, aby zaplanować oświetlenie na wczesnym etapie. Jest to szczególnie istotne, jeżeli nie chcemy, by oświetlenie rzucało się w oczy, bo wtedy musimy podciągnąć kable pod tynkiem.

Ważną kwestią jest ustalenie punktów świetlnych. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na oświetlenie z góry, z bocznych ścian, czy na poziomie bieżnika, zaplanowanie tego jak rozmieścimy punkty świetlne jest kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu.  Planując rozmieszczenie lamp musimy wziąć pod uwagę szerokość schodów, ich długość, wysokość na jakiej znajdzie się źródło światła i moc żarówek.

Oświetlenie dekoracyjne czy funkcjonalne?

Poświęć trochę czasu i zastanów się, czy oświetlenie powinno być bardziej dekoracyjne, czy funkcjonalne. Jeżeli zależy Ci na pięknym efekcie konieczne jest uważaj, by nie przesadzić. Warto wybierać modele subtelne i proste, które dadzą eleganckie rezultaty. Idealne rozwiązania pomagają płynnie przejść z jednej przestrzeni do drugiej.

Upewnijmy się więc, że lampy są spójne z resztą wystroju domu. Obecnie możemy wybierać spośród różnych opraw, które świetnie wkomponują się w każdy wystrój.

Ciekawym rozwiązaniem jest również rozświetlanie wnęk na ścianie. Jeżeli użyjemy reflektorów, możemy wykorzystać cienie. W ten sposób uzyskamy atrakcyjne oświetlenie.

Możemy również wykorzystać kolorowe oświetlenie, by zmienić atmosferę. Szczególnie w nowoczesnych domach może być to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z neutralnym lub monochromatycznym wystrojem. W ten sposób nadamy przestrzeni osobowości. Efekt jest szczególnie widowiskowy w połączeniu z betonowymi lub marmurowymi klatkami schodowymi.

oświetlenie schodów

Należy także pamiętać, że nie możemy całkowicie odpuścić funkcjonalności. Klatka schodowa musi być wystarczająco oświetlona, zwłaszcza na początku i na końcu. To kwestia bezpieczeństwa, której nie wolno zaniedbać. To na ile możemy poszaleć zależy od tego, kto będzie korzystał ze schodów.

Oświetlenie powinno być jaśniejsze i równomierne jeżeli będą z niego korzystać osoby starsze lub z wadą wzroku. Mogą one wziąć cień za stopień. W takiej sytuacji łatwo się potknąć i spaść. Osoby z wadą wzroku powinny też unikać oświetlenie kinetycznego i dynamicznego.

Częstym problemem jest niedoświetlenie klatki schodowej, które może doprowadzić do wypadków i potknięć. Jeżeli mamy już oświetloną klatkę schodową, jednak przez cienie często się potykamy, nie warto czekać na poważny wypadek. Lepiej zdecydować się na dokupienie dodatkowych punktów świetlnych. Jeżeli mamy lampy na ścianach możemy je połączyć z podświetlaniem stopni. To atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które rozwiąże problem.

W przypadkach wielu lampek nie potrzebujemy dodatkowych zasilaczy. Możemy je zamontować przy stopniach na ścianie. Idealną opcją są lampki LED. Ich niebywałym atutem jest atrakcyjny wygląd. Mamy wiele opcji do wyboru więc na pewno znajdziemy model pasujący do wystroju naszego wnętrze. Dodatkowo mogą one zostać wyposażone w czujniki ruchu. Są również trwałe i cechują się wysoką energooszczędnością.