Jak wybrać dobrego psychologa?

psycholog legnica

Znalezienie odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować naszą chorobę i poprowadzić z nami odpowiednią terapię, stanowi fundament właściwego leczenia. Jednak nie jest to proste zadanie. Pamiętajmy, że właściwy specjalista prawidłowo wpłynie na stan zdrowia chorego i bez dodatkowych kosztów psychicznych przeprowadzi go przez terapię.

Pojęcie dobrego psychologa jest względne

Zawód psychologa polega na bezpośredniej pracy z chorym. Dlatego też ważne, by pacjent znalazł odpowiedniego psychologa, który nie tylko będzie polecany, ale dogada się z pacjentem. Nieprawdą jest, że dobry psycholog dogada się z każdym. Jak w każdej dziedzinie związanej z leczeniem ludzi — nie tylko kontakt medyczny jest tu potrzebny, ale też wsparcie, którego udziela się własną obecnością. Dlatego też należy pamiętać, by szukając właściwego psychologa — trafić na odpowiedni charakter.

psychoterapia

Wiadomym jest, że nie wszyscy będą się lubić, a już szczególnie nie jesteśmy w stanie zwierzyć się każdej osobie z naszych skrywanych problemów. Dlatego też podczas poszukiwań dobrego psychologa — warto kierować się poleceniami naszych znajomych, ale także własną intuicją. Po pierwszym spotkaniu z psychologiem warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pozwolą nam ocenić, czy terapia z nim przyniesie pożądane skutki: czy czuję się bezpiecznie w towarzystwie psychologa, czy psycholog mnie akceptuje, czy psycholog mnie słucha, czy mogę w towarzystwie psychologa wypowiedzieć się w sposób swobodny. Jeśli czujemy się komfortowo z wybranym specjalistą — warto kontynuować u niego terapię.

Internet a psycholog

Każdy z nas posiada różnego rodzaju bariery. Niektóre osoby posiadają bariery komunikacyjne i wolą przeprowadzać terapie przy pomocy internetu. Takie rozwiązanie nie tylko zminimalizuje kontakt z drugim człowiekiem, ale też zaoszczędzi nasz czas, który poświęcilibyśmy na dojazdy. Pomoc psychologa przez internet jest szczególnie popularna w przypadku ofiar przemocy na tle seksualnym, mobbingu oraz innych ofiar przemocy, która miała na celu bezpośrednie poniżenie pacjenta i obniżenie jego poczucia wartości. Pomoc psychologiczna przez internet to często bardzo dobry pomysł, na przygotowanie się do wizyty z psychologiem na żywo.

Fora internetowe

Warto zwrócić uwagę na opinie wystawiane przez byłych pacjentów psychologów na forach internetowych. To doskonała metoda, by dowiedzieć się, jak wygląda terapia u danego specjalisty i czy przywiązuje on wagę do swoich pacjentów. Opinie innych użytkowników to doskonałe źródło informacji. Jeśli prześledzimy ich konta — będziemy też w stanie określić, czy nasze charaktery zbiegną się z reprezentowanym przez specjalistę. Po wybraniu i przeanalizowaniu postów i internetowych propozycji — znacznie łatwiej będzie nam dobrać odpowiedniego lekarza. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co mówią byli pacjenci o swoim lekarzu.

psycholog

Dobrze dobrany psycholog to podstawa prawidłowo przeprowadzonej terapii. Udając się do specjalisty powinniśmy czuć się pewnie i nie obawiać się swojego lekarza. Dlatego bardzo istotnym aspektem jest dobranie odpowiedniego psychologa. Warto porozmawiać ze znajomymi, o specjalistach, u których odbywali terapię. A także poszukać informacji w internecie. Kiedy wytypujemy kilku specjalistów, możemy umówić się z nimi na wizyty i wybrać najlepszego z nich. W całej terapii najważniejsze jest to, abyśmy czuli się dobrze jako pacjenci. Czuć się dobrze jako pacjent — oznacza, że nie będziemy czuli się skrępowani w obecności psychologa. Dodatkowo będziemy w stanie opowiedzieć mu o trapiących nas rzeczach, a terapia wybrana przez psychologa nie przysporzy nam kłopotu.

Dowiedz się więcej o psychoterapii na: http://www.skrzydla.net