Jak poznać kulisy branży TSL?

pax logistics

Kierowcy C+E, dostawcy, pracownicy magazynów, spedytorzy – branża TSL, choć obejmująca aż trzy różne sektory zawodowe (transport, spedycję i logistykę), zdaje się być dla zewnętrznego obserwatora branżą bardzo zamkniętą, tajemniczą i wręcz niedostępną. Choć w Internecie i w życiu codziennym nie trudno odnaleźć i usłyszeć historie z magazynów czy od zawodowych kierowców, nie każdej opinii można wierzyć na słowo, szczególnie gdy nie mamy szansy zweryfikować danych informacji. Są na szczęście miejsca, które oferują wgląd wewnątrz branży i pomogą poznać ci jej tajniki od środka.

Jak właściwie działa TSL?

Branża TSL to połączenie aż trzech dziedzin biznesu i choć celem jest bezpieczne przewożenie i dostarczanie dóbr, w rzeczywistości jej działanie wcale nie należy do najprostszych. Cała działalność branży ma swój początek w logistyce, która zajmuje się generalną obsługą klienta, realizacją zamówień i wszelkimi działaniami związanymi z planowaniem skutecznego i jak najbardziej opłacalnego przewozu. To logistyka planuje także zapotrzebowanie firmy na flotę transportową i przestrzeń magazynową, obserwuje trendy rynkowe i stara się utrzymać strategię firmy w ryzach. Spedycja to kolejny etap, na którym przygotowywane są wszelkiego rodzaju dokumenty, zlecenia, przekazy i listy przewozowe dla danych towarów. To tu ważną kwestią jest też bezpieczeństwo i efektywność transportu – planowanie tego który towar zostanie zabrany za pomocą którego samochodu jest znacznie ważniejsze, niż samo jego przewiezienie. Transport to tak naprawdę ostatnia gałąź branży TSL, zapewniająca dostarczanie towarów z punktu A do punktu B w stanie nienaruszonym.

Orange logistics

 

Jak łatwo się domyślić, obecność tak wielu różnych i równie ważnych działów w jednej branży może odbijać się na relacjach pomiędzy pracownikami a konkretnymi działami czy też całą firmą, dlatego też wiele osób chcących rozpocząć swoją karierę w branży TSL stara się dowiedzieć jak najwięcej szczegółów o charakterze jej działania zanim podejmie ostateczną decyzję.

Katalogi firm

Portale takie jak www.logistyczni24.pl to doskonałe źródło informacji o wszystkich ciekawostkach, opiniach i wyjaśnionych prawdach na temat branży TSL. Dzięki zbieraniu informacji zarówno od samych firm tworzących tu swoje wizytówki i publikujących oferty pracy, najważniejszym elementem portali z opiniami są wypowiedzi pracowników, którzy mieli do czynienia z danymi przedsiębiorstwami i są w stanie wyrazić na ich temat swoją szczerą opinię.

To właśnie na portalach przeznaczonych wyłącznie dla branży TSL dowiesz się najwięcej o typowych oszustwach, na które trzeba uważać rozmawiając z pracodawcą, o zakresie pracy wykonywanej w danych firmach, wynagrodzeniach, a nawet typowych zachowaniach poszczególnych kierowników czy pracowników. Tu ludzie nie kryją swojego zdania, ale też nie oczerniają firm tylko dlatego, że ich doświadczenia z nią pozostawiają wiele do życzenia.