Jak dobrać ogrodzenie leśne?

Odpowiednie ogrodzenie własnego terenu uprawnego, posesji w okolicach lasu czy nawet pastwiska to zdecydowanie dobry pomysł, jeśli w okolicy pojawiają się regularnie dzikie zwierzęta. Ich obecność jest oczywiście spowodowana często poszukiwaniem jedzenia czy zwyczajnym przemieszczaniem się, jednak w wielu przypadkach ruchy takie są dla upraw niezwykle niszczące. Wybór właściwej siatki do ogrodzenia leśnego nie powinien być jednak zupełnie przypadkowy – istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się aby ogrodzenie było prawdziwie skuteczne. Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie leśne?

Wysokość i gęstość siatki

Nie każda siatka wygląda tak samo i każdy, kto próbował dobrać odpowiedni wariant ogrodzenia dla własnej działki z pewnością zdaje sobie z tego sprawę. Siatki do ogrodzenia leśnego mogą być mniej lub bardziej zagęszczone, wykonane z cieńszych bądź grubszych drutów i poprowadzone na wysokość od 1,5 do nawet 2,5 metra. Możliwości jest wiele, a wybór właściwej sprowadza się w praktyce do jednego pytania: przed jaką zwierzyną chcemy się chronić?

Małe zwierzęta takie jak lisy, zające czy sarny nie są dość wymagające i uciążliwe. O ile siatka jest dość mocno zagęszczona u dołu i wkopana w ziemię tak, by zwierzęta nie mogły jej podkopać, właściciel ziemi nie powinien mieć większego problemu z nieproszonymi gośćmi na jego terenie. W miejscach takich wystarczy nawet siatka z cienkiego i lekkiego drutu poprowadzona do wysokości 1,5 metra. Warto jednak pamiętać, że przeciw dzikom czy jeleniom będzie ona zupełnie nieskuteczna.

Ogrodzenia Leśne to najlepszy wybór jeśli zależy nam na ochronie obszarów stanowiących naturalne środowisko dzikich zwierząt.

Większe, agresywniejsze czy po prostu silniejsze zwierzęta wymagają oczywiście zastosowania znacznie bardziej wytrzymałych rozwiązań. Właściciele ziemscy poszukujący skutecznego ogrodzenia przeciw dzikom muszą liczyć się z tym, że konieczna będzie tu siatka z grubego drutu, wkopana w ziemię na 20, może nawet 30 cm, z bardzo gęsto usianymi drutami nawet do metra jej wysokości. Dziki, chcąc dostać się na teren mogą szarżować taką siatkę wielokrotnie. Warto zabezpieczyć ją specjalnymi słupkami tak, by nie miały szansy na jej uszkodzenie. Analogicznie, jeśli na pobliskich terenach występują jelenie, warto zastanowić się nad podniesieniem siatki do 2, a nawet 2,5 metra wysokości. Zwierzęta te są niezwykle skoczne, szczególnie gdy po drugiej stronie mogłyby spotkać samicę gotową do zalotów. Zwierzęta w rui nie zwracają uwagi na to, gdzie idą i jedynie wysoka siatka może je na tej drodze powstrzymać.

Ogrodzenie leśne dopasowane do terenu

Najbardziej istotnym aspektem wyboru właściwego ogrodzenia leśnego jest oczywiście rodzaj zwierzyny kręcącej się po okolicy. Wiedza ta nie wystarczy jednak, jeśli nie dopasujemy ogrodzenia do okolicznych warunków i ukształtowania terenu. Bardzo spadziste, górzyste obszary mogą tu dla przykładu wymagać nieco wyższej siatki, bo przecież wystarczą lekkie opady śniegu by ta została do połowy zakopana, umożliwiając zwierzętom swobodne jej pokonanie. W wypadkach takich warto pomyśleć też o podwyższeniu zagęszczenia siatki, które w analogicznej sytuacji zostałoby całkowicie ukryte pod pokrywą śnieżną.

Lokalne nadleśnictwo powinno być wspaniałym źródłem informacji o obecnej na danym terenie zwierzynie i jej ewentualnych szlakach komunikacyjnych. Warto skonsultować się z nimi przed wyborem odpowiedniego ogrodzenia i uprzedzić, że takowe zostanie na polu zainstalowane. Monitorowanie ruchu zwierząt jest dla nich tak samo ważne, jak ochrona uprawy dla właścicieli pól – siatki instalowane w celu ich ochrony nie powinny być szkodliwe i niebezpieczne dla samych zwierząt!