Jak dobrać automat do bram?

Dobór odpowiedniego automatu do bramy to kwestia kluczowa, jeśli chcemy oczekiwać od niego długiego i niezawodnego działania w każdych warunkach. Zarówno bramy garażowe, jak i te stosowane w przemyśle są dziś wyposażane w automatyczne systemy obsługi bramy eliminujące konieczność manualnego podnoszenia i opuszczania czy przesuwania skrzydła bramy. Jak jednak dobrać ten, który sprawdzi się w określonych warunkach najlepiej? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru automatu do bramy?

Automat zależny od rodzaju bramy

Zarówno na rynku bram przemysłowych, jak i tych do zastosowań prywatnych pojawia się dziś wiele różnych wariantów otwierania i zamykania bramy. Mamy tu standardowe bramy przesuwne, poruszające się poziomo po specjalnie przygotowanych prowadnicach, bramy rolowane podnoszone pionowo do góry, bramy skrzydłowe otwierane niczym standardowe drzwi, jak i oczywiście bramy garażowe składane w nadprożu.

Do każdego z nich zastosujemy nieco inny wariant automatyki, gwarantujący swobodną i przede wszystkim niezawodną pracę całego systemu. Z tego też względu to właśnie na rodzaj bramy warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Automaty do bram przesuwnych

Bramy poruszające się poziomo po prowadnicach, bez względu na to jak składane są po całkowitym otwarciu zalicza się do kategorii bram przesuwnych. Tu, przy wyborze odpowiedniego automatu kierować się będziemy przede wszystkim ciężarem i długością bramy oraz tym czy możemy bramę swobodnie otwierać i zamykać manualnie. Ten ostatni ma ogromne znaczenie w przypadku bram, które dotąd nie zostały wyposażone w automatykę – nowy system będzie musiał dopasować się do płynności pracy bramy w wersji, do której zostanie zamontowany.

Bramy szybkobieżne to sposób na bezproblemową komunikację. Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.ditex.com.pl/produkty/dynamicroll-food-pe

Jednym z podstawowych warunków wyboru odpowiedniego automatu do bramy jest dopasowanie cykli i intensywności jego pracy. Przykładowo, bramy przemysłowe lub bramy dojazdowe do kompleksów budynków powinny być dopasowane do pracy non-stop i wykonywania nawet kilkuset cykli na dobę, podczas gdy bramy do posesji prywatnych takiej wydajności zwyczajnie nie potrzebują. Kolejnym aspektem, który ma znaczny wpływ na wybór automatu do bramy przesuwnej jest oczywiście waga i długość skrzydła bramy, gdyż będą mieć one wpływ na prędkość, wydajność i deklarowaną moc automatu.

Automaty do bram skrzydłowych

W przeciwieństwie do bram przesuwnych, które poruszają się po prowadnicach i wyłącznie tam stawiają ewentualny opór, bramy skrzydłowe wymagają od obsługujących je automatów zupełnie innego działania. Przy doborze odpowiedniego automatu zwracamy tu uwagę na długość pojedynczego skrzydła i jego budowę – bramy ażurowe będą wymagały zupełnie innego nakładu siły, niż bramy pełne. Można z powodzeniem uznać, że automaty do bram skrzydłowych powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą mocą i dopasowaniem do ciężaru i intensywności pracy danej bramy. Ostatnim, ważnym parametrem jest umiejscowienie zawiasu bramy względem krawędzi słupka, grubość słupka oraz przestrzeń, w jakiej brama będzie pracowała.

Warto oczywiście pamiętać, że zarówno w przypadku bram przesuwnych jak i skrzydłowych możliwy jest montaż systemu automatyki pod ziemią, gdzie oczywiście jego parametry będą po raz kolejny inne niż w przypadku montażu naziemnego.

Jak dobrać automat do bramy?

Bez względu na rodzaj bramy czy miejsce jej montażu, nie trudno zauważyć szereg parametrów na które zawsze warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego automatu do jej obsługi. Wśród najważniejszych będzie to oczywiście waga skrzydła bramy, jej rozmiar, czy opory z jakimi automat będzie musiał zmierzyć się podczas jej otwierania. Dodatkowo, zależnie od miejsca montażu ogromne znaczenie będzie miała intensywność pracy bramy – w warunkach przemysłowych czy na dużych osiedlach mieszkaniowych bramy dojazdowe będą pracowały właściwie non stop i automat musi być na taki tryb pracy gotowy.

Podsumowując, wybór odpowiedniego automatu do bramy to kwestia niezwykle istotna, jeśli ma on działać sprawnie i niezawodnie przez jak najdłuższy czas. Warto powierzyć sprawę profesjonalistom i sięgnąć po ofertę marek takich jak Ditex, proponujących dostęp do światowej klasy rozwiązań o naprawdę wysokiej jakości wykonania. Ostatecznie wybór złego automatu może nie tyko nie usprawnić, ale wręcz utrudnić korzystanie z bramy, a przecież nie takie jest jego zadanie.