Jak często należy dokonywać przeglądu gazowego?

Kontrola instalacji gazowej w domu to element konieczny, gwarantujący bezpieczeństwo domowników i użytkowników budynku. Wszędzie tam, gdzie prowadzone są instalacje gazowe istnieje ryzyko związane z nieszczelnością przewodów i usterkami związanych z nimi instalacji kominkowych, wentylacyjnych, czy spalinowych.

Jak często należy dokonywać przeglądu gazowego w budynku i komu należy zlecić tego typu usługę?

Jak często należy kontrolować instalację gazową?

Piece i kotły gazowe, podobnie jak kuchenki zasilane gazem są w dzisiejszym budownictwie czymś zupełnie normalnym, jednak do w pełni sprawnego działania wymagają regularnych kontroli i serwisowania.

Instalacje tego typu są bowiem zaliczane do urządzeń niebezpiecznych, które w najlepszym wypadku mogą spowodować awarię i wyłączenie się instalacji, natomiast w najgorszym poważne problemy zdrowotne lub nawet śmierć przez zatrucie gazem.

Jedno jest więc pewne – regularnych kontroli nie należy zaniedbywać i traktować je jako prawny obowiązek obywatelski. Jak często jednak należy je wykonywać?

Generalnym zaleceniem jest kontrolowanie instalacji gazowych raz do roku, w równych odstępach czasu, zwykle przed sezonem zimowym, w którym to ogrzewanie gazowe wykorzystywane jest najbardziej intensywnie. Nie ma jednak reguły, która zabroniłaby robić to częściej w momencie, gdy obawiamy się że mogła nastąpić jakaś usterka lub w chwili wymiany pieca lub dowolnego elementu instalacji na nowy.

Warto pamiętać, że każde urządzenie podłączane do instalacji gazowej powinno być sprawdzone pod kątem szczelności i zainstalowane przez doświadczonego i uprawnionego specjalistę – wykonywanie tego typu prac na własną rękę może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń.

Kto zajmuje się serwisowaniem instalacji gazowej i co wchodzi w jej zakres?

Serwis kotłów gazowych, kuchenek i innych elementów pracujących w oparciu o instalację gazową w domu należy zlecić profesjonalnym firmom posiadającym uprawnienia do wykonywania takich zadań.

Wiele osób decyduje się korzystać z autoryzowanych serwisów producenta swojego urządzenia gazowego, jednak równie dobrze sprawdzi się tu każda osoba posiadająca potwierdzone uprawnienia do wykonywania przeglądów i wystawiania dokumentów ich wykonania.

gaz

W zakres usług przeglądu gazowego wchodzi zwykle przede wszystkim sprawdzenie szczelności instalacji gazowej w domu, nie tylko w miejscach przyłączenia do konkretnych urządzeń, ale też na całej widzialnej długości instalacji. Kontroli podlegają wszystkie wężyki i złączki, ale też wentylacja w pomieszczeniach, w których urządzenia są zainstalowane oraz instalacja kominowa, pozwalająca na odprowadzanie ulatniającego się gazu w razie awarii.

Dlaczego warto dokonywać regularnych przeglądów gazowych?

Coroczne sprawdzanie szczelności instalacji gazowej oraz wykonywanie przeglądu gazowego zawsze wtedy, gdy wymieniamy urządzenie na nowe lub zlecamy naprawę zauważonej w nim usterki to przede wszystkim szansa na zagwarantowanie sobie spokojnego, bezpiecznego życia w danym budynku i kontroli nad jego stanem technicznym.

Elementy instalacji gazowej, szczególnie w przypadku kotłów grzewczych, ulegają w trakcie sezonu dość dużemu zużyciu i ich wymiana może być konieczna częściej, niż szacowany okres gwarancyjny producenta. W wypadkach takich warto pamiętać, by po każdym czyszczeniu i wymianie sprawdzić ponownie szczelność instalacji.

Dbałość o sprawność instalacji gwarantuje nie tylko niższe koszty i ryzyko w razie wystąpienia awarii, ale też dłuższą żywotność urządzeń, większą sprawność ich działania i zwyczajny spokój w użytkowaniu budynku.

Protokół po przeglądzie gazowym

Osoba wykonująca przegląd przydomowej instalacji gazowej powinna pozostawić po sobie odpowiednio sporządzony protokół zawierający dokładny opis wykonanych czynności i wszystkie ewentualne usterki wymagające natychmiastowej naprawy. Osoba wykonująca przegląd może poprosić o dostęp do poprzednich raportów z kontroli instalacji gazowej by upewnić się, że wykryte przez nią usterki nie są starymi problemami, których naprawa została przez właściciela zwyczajnie zaniedbana.

Każdy napotkany problem z instalacją gazową może nieść za sobą ogromne konsekwencje, dlatego też zalecenia z raportów muszą zostać wykonane możliwie najszybciej – właściciel budynku własnym podpisem poświadcza, że jest ich świadomy i że będzie dążył do ich eliminacji.