Implanty czy proteza

Problemy z zębami należą do najbardziej bolesnych i nieprzyjemnych. Leczenia jamy ustnej należy się jednak podjąć bardzo szybko – ubytki mogą zniekształcać zgryz. Dziury w uzębieniu po wyrywaniu lub utraty zębów, są nie tylko szkodliwe, ale i nieestetyczne. Decyzja o sposobie wstawienia nowych zębów musi być więc odpowiednio przemyślana.

Dzisiejsza medycyna jest nam w stanie zaoferować najlepsze możliwe rozwiązania. Wiele osób, z powodu nawracających problemów z uzębieniem, często musi wyrywać zęby. Ubytki należy jednak jak najszybciej uzupełnić, by nie przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Puste miejsce wśród uzębienia, może sprawić, że inne zęby będą się przesuwać i powodować poważne wady zgryzu.

Niektóre osoby, których zęby zostały wyrwane, mogą zaobserwować zmiany w wyglądzie – np. powstawanie dodatkowych zmarszczek związanych z innym sposobem napinania mięśni. Wybór, jakiego dokonamy, będzie się wiązał przede wszystkim z kosztami.

Kwota, jaką należy przeznaczyć na protezę, jest o wiele niższa, niż w przypadku wstawiania implantu. Droższa metoda jest nowoczesna i rozwiązuje wiele problemów. Wybierając protezę, będziemy musieli ją czyścić po każdym posiłku. Dodatkowo, najczęściej trzeba ją wyjmować na noc. Oba sposoby na wstawienie nowych zębów są dobre, jednak jak wszystkie – mają swoje plusy i minusy.

Wady i zalety implantów oraz protez

Zarówno implanty, jak i protezy, do złudzenia przypominają nasze naturalne zęby. Istnieje jednak wiele różnic pomiędzy tymi dwoma sposobami. Implanty zębów należą do zaawansowanej technologii dentystycznej. Ich wstawienie wiąże się z większymi kosztami i dłuższym czasem leczenia. Są one jednak przymocowane w sposób trwały. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Protezy z kolei należą do tanich rozwiązań, jednak dla wielu z nas mogą być one uciążliwe.

dentysta

Implant jest śrubą, najczęściej wykonaną z tytanu. Wkręca się go w kość szczęki lub żuchwy. Tę metodę stosuje się w przypadku odbudowy jednego lub kilku zębów naraz. Przed wkręceniem implantu, dentysta wykonuje kilka badań, które mają zapewnić bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Oprócz tego, wyniki badań pozwalają na dopasowanie właściwego kształtu implantu, tworzywa z którego jest wykonany oraz jego wielkości.

Sam zabieg wkręcania implantu jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym i trwa od pół godziny do godziny. Pacjent, po przebyciu zabiegu, musi stosować zimne okłady i brać antybiotyki.

Proteza jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem na uzupełnienie ubytków. Ruchome/ zdejmowane protezy, są stosowane w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Cechują się one dość niską ceną, dzięki czemu są powszechnie dostępne. Każda z protez musi być jednak wyjmowana i dokładnie czyszczona po każdym posiłku. Poprzez dbałość o protezę, zapewnimy sobie należytą higienę jamy ustnej. Protezy mogą być jednak niekomfortowe dla pacjentów, zwłaszcza tych w młodym wieku.

Kiedy i jak je wstawiać?

Po wyrwaniu zęba, dentyści zalecają odczekać 2 tygodnie lub miesiąc. Jest to jednak zależne od miejsca ubytku, szybkości gojenia się rany po zaszyciu i naszego budżetu. Jednak ze wstawieniem nowego zęba nie należy czekać zbyt długo. Zęby, po dłuższym czasie mogą się poprzesuwać, a kość nad dziąsłem może zaniknąć. W przypadku implantu, może być to większy problem. Wówczas należy wyhodować nową kość, co wiąże się z dłuższym i droższym leczeniem.