Event marketing – na czym polega?

event marketing

Event marketing, inaczej nazywany marketingiem wydarzeniowym, zajmuje się organizacją imprez dla określonych grup docelowych. Eventami są jednocześnie wydarzenia jednorazowe, jak i te organizowane regularnie. Działania eventmarketingowe mogą wyglądać bardzo różnie, od pokazów mody, po wszelkiego rodzaju festiwale i wystawy. Różnorodność ta pozwala dopasować odpowiedni przekaz reklamowy do swojej grupy docelowej.

Cele, jakie stawia event marketing

Stworzenie dobrego wydarzenia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tak ważnym jest, aby przed podjęciem realizacji takiego przedsięwzięcia sprecyzować swój cel dla organizowanego eventu. Do najpopularniejszych należą:

 

  • cele wizerunkowe – organizowanie eventu dla celów wizerunkowych to część strategii wybicia się na rynku dla nowego brandu, ale też chęć podtrzymania swojej ugruntowanej pozycji przez duże i rozpoznawalne przedsiębiorstwa

 

  • cele sprzedażowe – eventy sprzedażowe są charakterystyczne dla firm, które poprzez prezentację swojego asortymentu lub też usług na różnego rodzaju wydarzeniach chcą pozyskać zupełnie nowych klientów

 

  • cele charytatywne – charytatywne działania danej formy są często powiązane z jej wizerunkowymi celami organizowania wydarzeń. Firmy tworzą eventy, które powiązane są ze zbiórką pieniędzy na konkretny cel lub też po prostu cały swój zysk z ich organizacji przechodzi na dane cele charytatywne

marketing wydarzeniowy

 

Efektywność event marketingu

 

Event marketing i jego efektywność nie jest tak prosta do ustalenia jak przykładowo w przypadku reklamy wyświetlanej w  internecie. Istnieje jednak kilka istotnych wskaźników, na podstawie których można odpowiednio określić skuteczność jego działań. Mowa tutaj o:

 

Ankietach – mają za zadanie zmierzenie efektywności organizowanego wydarzenia, można rozprowadzać je w trakcie trwania takiego eventu lub już online, gdzie każda z przybyłych osób będzie mogła wyrazić swoją opinię,

 

Sprzedaży produktów – jeśli event jest robiony w celach sprzedażowych, wiadomo, że najbardziej efektywnym miernikiem będzie liczba sprzedanych w trakcie jego trwania, promowanych produktów. Zmierzyć konwersję można również za pomocą rozdawanych w trakcie wydarzenia, atrakcyjnych bonów rabatowych, które następnie z pewnością będą stopniowo wykorzystywane do zakupów konkretnych produktów,

 

Statystykach wydarzenia – pod tym pojęciem skrywają się takie aspekty jak między innymi liczba uczestników lub też rozdanych materiałów promocyjnych. Są to dane, na podstawie których w skuteczny sposób można sprawdzić efektywność i sens zorganizowanego wydarzenia.

 

Statystykach wizerunkowych – zalicza się do nich liczba publikacji na temat organizowanego wydarzenia w mediach, wzrost liczby flowerów na Facebooku i ich ogólnej aktywności w mediach społecznościowych oraz generowany ruch na stronie. Wskaźniki wizerunkowe powinny przede wszystkim służyć jako dodatkowy aspekt wsparcia w bardziej szczegółowych pomiarach efektywności eventu.

 

Czy warto inwestować w taką promocję?

Event marketing z pewnością jest bardzo kosztownym elementem strategii promocji marki. Eventy zorganizowane w prawidłowy sposób, będą skutkować zwrotem z takiej inwestycji. Za wykorzystywaniem event marketingu przemawia wiele argumentów:

 

  • zainteresowanie potencjalnych klientów oraz mediów – zbudowanie odpowiedniego szumu wokół organizowanego wydarzenia przyczynia się do znacznego wzbudzenia zainteresowania zarówno wśród docelowych klientów, jak i mediów, które mogą stać się niebawem kolejnym nośnikiem współpracy wizerunkowej,

 

  • bezpośredni kontakt z marką – prawidłowa lokacja produktu na organizowanym evencie umożliwi zapoznanie się z produktem firmy. Klienci będą mogli wtedy go wyborować i się do niego przekonać. W razie wątpliwości, mogą zadać pytanie organizatorom.

 

  • korzyści wizerunkowe – każde wydarzenie ma na celu osiągnąć korzyść wizerunkową. Dlatego tak istotne jest dokładne dopilnowanie szczegółów eventów, ponieważ niewłaściwe zachowanie może zatrzeć pozytywny wizerunek nieprzychylnymi opiniami.

na zakupach

Technologia i pomysłowość

W dzisiejszych czasach posiadamy tak wiele możliwości, ze jedynym ograniczeniem może być dla nas nasza wyobraźnia, niestety czasami również budżet.  Poświeć odpowiednią ilość czasu na doprecyzowanie całego planu wydarzenia, zadbaj o odpowiedni wygląd i klimat. Zastanów się jakie miejsce będzie najlepsze dla organizowanego eventu. To wszystko złóż się na twój finalny sukces. Z pomocą nadejdą wszelkie nowinki technologiczne oraz urządzenia wmuszające interakcję. Zastanów się jak zainteresować grupę docelową swoim eventem i co sprawi, że będą oni miło wspominać takie wydarzenie.