Drukowanie 3D – o tym musisz wiedzieć

Drukarki 3D stanowią rewolucyjny produkt, który dzięki swojej powszechności pozwala na wytwarzanie drobnych przedmiotów — w domowym zaciszu. Te urządzenia cieszą się niezwykłą popularnością wśród studentów zarówno architektury, jak i kierunków kreatywnych takich jak wzornictwo przemysłowe czy rzeźba. Dodatkowo pojawienie się drukarek 3D znacznie ułatwiło pracę wielu przemysłów — na przykład przemysłu medycznego czy też motoryzacyjnego. Tworzenie prototypów jest teraz znacznie łatwiejsze — modele drukowane są przez duże drukarki 3D.

Drukarki 3D — przyszłość architektury?

W stanie Texas w Stanach Zjednoczonych wybudowano 60-metrowy dom w 24 godziny. Koszt tego budynku wyniósł zaledwie 33 tysiące złotych. Autorem tego pomysłu był pewien startup, którego pomysłodawcy za zadanie powzięli sobie rozwiązanie problemu mieszkaniowego, w rozwijających się krajach. Wcześniej, bo w 2014 roku — podobny projekt przygotowała chińska firma. Oczywiście drukarka w ciągu 24 godzin postawiła murowane ściany. Za podłączenie odpowiednich sieci oraz wstawienie okien i drzwi odpowiadały już ekipy remontowe. Jest to jedna rewolucyjne podejście do budownictwa. Kto wie, może niebawem będziemy mogli pozwolić sobie na taką „ekstrawagancję”.

Filamenty do drukarek

Na rynku znajdziemy wiele różnych filamentów do drukarek. Warto jednak zwrócić uwagę na ich właściwości fizyczne. Istniej kilka wiodących rodzajów. Filament PET-G stanowi stop PET z Glicerolem. To materiał stworzony z myślą o filamencie, który spełni standardy dotyczące przemysłu żywieniowego. Taki poliester może zostać wykorzystany jako opakowanie na jedzenie. W dodatku jest nierozpuszczalny. Nierozpuszczalny jest również filament PLS, który nazywa się także „zielonym plastikiem”, swoją nazwę zawdzięcza roślinnemu składowi. Dodatkowo filament PLS cieszy się swoją sławą na pokazach wydruków 3D. Jest nie tylko biodegradowalny, ale też nie wydziela toksycznych zapachów podczas procesu drukowania. Taka przyjazność dla środowiska zyskała wielu zwolenników.

Pomoce dydaktyczne

Rozwój przemysłu drukarek 3D przyczynia się również do zwiększenia możliwości wielu placówek. Wydruki 3D okazują się doskonałym sposobem na wykonanie pomocy dydaktycznych niskim sumptem. Osoby niewidome przychodzące do wielu placówek — nie mają możliwości na przykład obejrzenia prezentowanych obiektów. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem okazują się druki 3D. Wiele muzeów mierzy i skanuje swoje wybrane obiekty, by później projekt oddać do druku 3D. W ten sposób osoba niewidoma może dotknąć i obejrzeć kształt obiektu, który prezentowany jest na wystawie. W ten sposób drukarki 3D przyczyniają się do popularyzacji kultury i zwiększania dostępności elementów, które w innym wypadku byłyby niedostępne.

Sztuka i moda

Nie od dziś wiadomo, że pokazy mody nie mają na celu zaprezentowania ubrań użytkowych. To kolejna gałąź szeroko pojętej sztuki, która stanowi komentarz do rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że wydruki 3D pojawiły się również na wybiegach i galach. Dita Von Teese wystąpiła w sukni w całości wykonanej w drukarce 3D. W internecie możemy odnaleźć wiele innych ubrań i dodatków wykonanych w technologii drukarek 3D.

Kolejne drzwi otwarte dla medycyny

Przemysł medyczny, to klucz do odnalezienia sposobu na długowieczność. Dlatego też nie może dziwić pojawienie się drukarek 3D i w tym przemyśle. Dzięki drukarkom 3D powstają coraz to nowsze prototypy protez dłoni, które dążą do całkowitej zdolności manualnej, odpowiadającej ludzkim dłoniom. Drukarki 3D to także ułatwienie w zakresie protetyki i stomatologii. Przy pomocy specjalistycznego skanera — można zeskanować szczękę pacjenta, by później z dokładnością do 10 mikronów stworzyć odpowiednią protezę.


Drukarki 3D i niezbędne filamenty możesz kupić pod adresem 3dactive.pl <<<