Dlaczego warto pic zieloną herbatę?

zielona herbata sklep

Różnorodne zalety, jakimi cechuje się zielona herbata, są znane na całym świecie. W tym artykule poznasz działanie i wpływ zielonej herbaty na różne sfery naszego organizmu.

Bez względu na to, gdzie się znajdujemy i gdzie mamy zamiar się wybrać, choćby było to najbardziej oddalone miejsce na świecie, jaki potrafimy sobie wyobrazić, a z ludźmi, którzy je zamieszkują nie bylibyśmy w stanie zamienić nawet jednego słowa i się porozumieć. Jest jedna rzecz, która wbrew wszelkim różnicom, z dużym prawdopodobieństwem nas połączy, jest to pewien napój.

Mowa oczywiście o herbacie i choć nazw ma ona wiele, napitek ten jest tak prostym iż znanym na całym świecie. Według legend jej historia sięga blisko 3 tysięcznego roku przed naszą erą, kiedy to cesarz chiński przypadkiem zaparzył liście herbaty we wrzącej wodzie. Tak właśnie powstała pierwsza herbata i tak powstaje ona i dzisiaj, proces jej przygotowania nie zmienił się praktycznie w ogóle.

Bezspornie jedną z najpopularniejszych odmian herbaty są herbaty zielone, które na rynkach zachodnich doganiają najpopularniejszą w Europie i Stanach herbatę czarną, uważaną za wzór herbaty. Większość mieszkańców tych terenów, gdy pomyśli o herbacie, myśli właśnie o herbatach czarnych. Zmienia się to jednak i mieszkańcy coraz częściej sięgają po właśnie herbatę zieloną, która posiada wiele niezwykłych właściwości.

herbata zielona sri lanka

Zielona herbata, co to właściwie jest?

Aby mówić o zielonej herbacie, musimy powiedzieć o odmianie, z której jest przygotowywana czyli o herbacie chińskiej. To właśnie z niej i tylko z niej przyrządzany jest napój zwany zieloną herbatą. Liście, chińskiej herbaty uprawiane są w wielu krajach, głównymi producentami są jednak Chiny, Turcja, Sri Lanka słynąca z produkcji wspaniałych herbat cejlońskich, a także Turcja i Indie.

Liście, które mają stanowić bazę pod zieloną herbatę, są w minimalnym stopniu poddawane oksydacji, czyli utlenianiu oraz fermentacji. To właśnie dzięki temu zachowują one, po ususzeniu, swój zielony kolor, a co za tym idzie cały napój ma odcień zielonkawy, stąd też i jego nazwa – zielona herbata.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Zielona herbata słynie przede wszystkim ze swoich właściwości zdrowotnych, przeprowadzane w ostatnich latach szeroko zakrojone badania, mające na celu sprawdzenie tego twierdzenia utwierdzają nas w tym, iż rzeczywiście spożywanie zielonej herbaty pomaga w wielu przypadłościach.

Spożywanie zielonej herbaty pomaga w radzeniu sobie z higieną jamy ustnej. Zielony napar nie powoduje, tak jak ciemne napary herbat czarnych czy kawy, przebarwiania się szkliwa. Ponadto związki chemiczne zawarte w zielonej herbacie, hamują działania pewnych enzymów bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Liście zielonej herbaty zawierają również fluor, który wzmacnia szkliwo.

zielona herbata sklep

Wiele badań wskazuje, że zielona herbata, w przeciwieństwie do kawy, która w dużych ilościach uchodzi za poważne zagrożenie dla naszego serca, pozytywnie wpływa na pracę serca i je wzmacnia.

Związki znajdujące się w zielonej herbacie przyczyniają się do redukcji masy naszego ciała, jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących zgubić parę zbędnych kilogramów, a które nie chcą stosować niepewnych suplementów diety. Cała magia dzieje się za sprawą kofeiny i katechiny, które zmniejszają wchłanianie się tłuszczu. Zielona herbata zwiększa także wydatek energetyczny naszego organizmu i stymuluje przemianę materii.

Zielona herbata jest świetnym i zdrowszym zamiennikiem dla kawy. Zawiera w sobie kofeinę, ale co ważne pozwala zmniejszyć jej zapotrzebowanie w naszym organizmie, ponieważ poza samą kofeiną zawiera także garbniki i flawonoidy, których właściwości balansują działanie kofeiny i pozwalają na jej płynny wpływ, w przeciwieństwie do kawy, w której energia równo szybko pojawia się jak i znika.

Artykuł powstał dzięki współpracy z DobraHerbatka.pl.