Dlaczego warto pic zieloną herbatę?

herbata zielona sri lanka

Bez względu na to, gdzie się znajdujemy i gdzie mamy zamiar się wybrać, choćby było to najbardziej oddalone miejsce na świecie, jaki potrafimy sobie wyobrazić, a z ludźmi, którzy je zamieszkują nie bylibyśmy w stanie zamienić nawet jednego słowa i się porozumieć. Jest jedna rzecz, która wbrew wszelkim różnicom, z dużym prawdopodobieństwem nas połączy, jest to pewien napój. Mowa oczywiście o herbacie i choć nazw ma ona wiele, napitek ten jest tak prostym iż znanym na całym świecie. Według legend jej historia sięga blisko 3 tysięcznego roku przed naszą erą, kiedy to cesarz chiński przypadkiem zaparzył liście herbaty we wrzącej wodzie. Tak właśnie powstała pierwsza herbata i tak powstaje ona i dzisiaj, proces jej przygotowania nie zmienił się praktycznie w ogóle.

Bezspornie jedną z najpopularniejszych odmian herbaty są herbaty zielone, które na rynkach zachodnich doganiają najpopularniejszą w Europie i Stanach herbatę czarną, uważaną za wzór herbaty. Większość mieszkańców tych terenów, gdy pomyśli o herbacie, myśli właśnie o herbatach czarnych. Zmienia się to jednak i mieszkańcy coraz częściej sięgają po właśnie herbatę zieloną, która posiada wiele niezwykłych właściwości.

Zielona herbata, co to właściwie jest?

Aby mówić o zielonej herbacie, musimy powiedzieć o odmianie, z której jest przygotowywana czyli o herbacie chińskiej. To właśnie z niej i tylko z niej przyrządzany jest napój zwany zieloną herbatą. Liście, chińskiej herbaty uprawiane są w wielu krajach, głównymi producentami są jednak Chiny, Turcja, Sri Lanka słynąca z produkcji wspaniałych herbat cejlońskich, a także Turcja i Indie.

Liście, które mają stanowić bazę pod zieloną herbatę, są w minimalnym stopniu poddawane oksydacji, czyli utlenianiu oraz fermentacji. To właśnie dzięki temu zachowują one, po ususzeniu, swój zielony kolor, a co za tym idzie cały napój ma odcień zielonkawy, stąd też i jego nazwa – zielona herbata.

herbata zielona sri lanka

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Zielona herbata słynie przede wszystkim ze swoich właściwości zdrowotnych, przeprowadzane w ostatnich latach szeroko zakrojone badania, mające na celu sprawdzenie tego twierdzenia utwierdzają nas w tym, iż rzeczywiście spożywanie zielonej herbaty pomaga w wielu przypadłościach.

Spożywanie zielonej herbaty pomaga w radzeniu sobie z higieną jamy ustnej, otóż zielony napar nie powoduje, tak jak ciemne napary herbat czarnych czy kawy, przebarwiania się szkliwa. Ponadto związki chemiczne zawarte w zielonej herbacie, hamują działania pewnych enzymów bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Liście zielonej herbaty zawierają również fluor, który wzmacnia szkliwo.

Wiele badań wskazuje, że zielona herbata, w przeciwieństwie do kawy, która w dużych ilościach uchodzi za poważne zagrożenie dla naszego serca, pozytywnie wpływa na pracę serca i je wzmacnia.

Związki znajdujące się w zielonej herbacie przyczyniają się do redukcji masy naszego ciała, jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących zgubić parę zbędnych kilogramów, a które nie chcą stosować niepewnych suplementów diety. Cała magia dzieje się za sprawą kofeiny i katechiny, które zmniejszają wchłanianie się tłuszczu. Zielona herbata zwiększa także wydatek energetyczny naszego organizmu i stymuluję przemianę materii.

Zielona herbata jest świetnym i zdrowszym zamiennikiem dla kawy. Zawiera w sobie kofeinę, ale co ważne pozwala zmniejszyć jej zapotrzebowanie w naszym organizmie, ponieważ poza samą kofeiną zawiera także garbniki i flawonoidy, których właściwości balansują działanie kofeiny i pozwalają na jej płynny wpływ, w przeciwieństwie do kawy, w której energia równo szybko pojawia się jak i znika.