Dlaczego przegląd gazowy to konieczność?

Przegląd gazowy

Bezpieczeństwo jest czymś, czego każdy człowiek potrzebuje najbardziej, zwłaszcza w domu, gdzie się relaksuje i odpoczywa po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. Aby jednak zachować bezpieczeństwo w domu, trzeba sprawdzić szereg rzeczy – i mowa tu nie tylko o tym, czy drzwi są zamknięte lub czy kuchenka jest wyłączona, ale mowa tutaj także o sprawdzaniu stanu różnych instalacji – także tych gazowych.

Prawdą jest, że przegląd (nie tylko instalacji gazowych, ale także przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych) jest koniecznością. Takie instalacje mają czasami tendencję do dyskretnego psucia się. Z zepsutych instalacji z kolei wydziela się gaz, który może być śmiertelnie niebezpieczny dla domowników nie tylko pojedynczego mieszkania, ale także i całego bloku. Jest on bowiem nie tylko trujący, ale także wybuchowy – w każdej chwili może więc dojść albo do pożaru, albo nawet do eksplozji.

Przegląd gazowy jest niezbędny

Co warto wiedzieć o przeglądzie instalacji gazowych, to fakt, iż jest on obowiązkowy i musi zostać wykonany przez pracownika posiadającego właściwe kwalifikacje. O obowiązku tym mówi art. 62 ust. 1 pkt. 1 prawa budowlanego. Musi go wykonać osoba specjalnie do tego uprawniona i przegląd musi być poprowadzony wraz z oględzinami przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

To oczywiste – wszystkie te rzeczy muszą pracować sprawnie, aby mieszkanie było w pełni bezpieczne i zdatne do użytku. Nie można ignorować więc obowiązku przeprowadzenia przeglądu instalacji gazowych.

Kogo obowiązkiem jest zorganizowanie takiego przeglądu instalacyjnego? Cóż, obowiązek ten spoczywa na barkach właściciela i zarządcy danego budynku. To właśnie oni powinni zorganizować odpowiedniego specjalistę, który wykona przegląd. Musi być to osoba uprawniona do tej pracy, która posiada odpowiedni sprzęt. Po dokonaniu danego przeglądu wykonywany jest protokół podpisywany przez obydwie strony – dzięki temu nic nie jest przed zarządcą lub właścicielem budynku ukrywane i od razu można dowiedzieć się, czy wszystko jest w porządku, a jeżeli nie, to co należy naprawić.

Jak wygląda przegląd gazowy?

Przegląd gazowy polega na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych. Ważne jest, aby takie oględziny były wykonywane regularnie, najlepiej raz do roku (zresztą minimalnie właśnie taka częstotliwość jest wymagana przez prawo budowlane). Dzięki temu ma się pewność, że instalacja gazowa jest szczelna i nic z niej nie ulatuje.

przegląd gazowy

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie instalacji przed okresem jesienno-zimowym, kiedy grzanie jest nasilone i może jakieś nieszczelności mogą faktycznie wyrządzić krzywdę. Nie warto ryzykować własnym zdrowiem, a nawet życiem!

Kontrole instalacji gazowych mogą dokonywać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w konkretnych specjalnościach. To właśnie taka osoba wystawia później protokół z przeglądu. Tak więc przegląd w budynku musi zostać zlecony osobie, która odpowiednie kwalifikacje, które są wymagane przy wykonywaniu dozoru eksploatowanych urządzeń oraz instalacji. Trzeba więc się tego ściśle trzymać i zlecać wykonanie tej pracy ludziom, którzy mogą to wykonać.

Miej to za sobą!

Przegląd instalacji gazowej to obowiązek, którego musisz dokonywać co najmniej raz do roku. Im szybciej więc go wykonasz, tym szybciej będziesz mieć go co roku z głowy – warto więc zapisać sobie go w kalendarzu, by nie musieć o nim cały czas pamiętać. Pamiętaj, wykonanie takiego przeglądu może uchronić cię przed wieloma niepotrzebnymi problemami, nie tylko prawnymi, ale także i tymi związanymi z nieszczelnością instalacji gazowych.

Jeżeli więc chcesz żyć w bezpiecznym domu, to musisz pamiętać o zlecaniu wykonania takiego przeglądu co najmniej raz do roku – a najlepiej raz na pół roku. Zdecydowanie dzięki temu będziesz w stanie spać spokojniej i mieć pewność, że instalacje są szczelne i bezpieczne w użytku.