Czym zajmuje się dermatoskopia?

Dermatoskopia to nieinwazyjna metoda polegająca na badaniu skóry i błon śluzowych za pomocą specjalnie skonstruowanego urządzenia. Dzięki dermatoskopii możliwe było rozwinięcie sposobu badań, które stały się znacznie bardziej efektywne w diagnozowaniu zmian skórnych. Badanie dermatoskopem jest szybkie, bezbolesne i można je przeprowadzić bez konkretnego przygotowania się pacjenta.

Jak wygląda badanie dermatoskopem?

Dermatoskop jest urządzeniem, które umożliwia wielokrotne powiększenie oglądanej powierzchni skóry. Płytka kontaktowa zaopatrzona jest w skalę milimetrową, dzięki której możliwe jest łatwiejsze ocenianie stanu zmian badanych przez lekarza. Wizyta u dermatologa, która ma na celu przeprowadzenia badania dermatoskopem rozpoczyna się przede wszystkim od dokładnego wywiadu. Następnie wszystkie niepokojące zmiany na skórze pacjenta są oglądane w normalnym oświetleniu i badane palpacyjnie.

Lekarz zwróci również uwagę na okoliczne węzły chłonne, które również mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowia pacjenta. Badanie dermatoskopem jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się na nie. Lekarz przykłada do skóry głowicę dermatoskopu, która wyposażona jest w specjalistyczną kamerę. W trakcie badania możliwe jest wykonanie tzw. mapowania ciała czyli archiwizowania poprzez dokumentację fotograficzną zmian występujących na całym ciele.

Regularne badanie u tego samego specjalisty pozwalają na dodatkowe monitorowanie pojawiających się nowych zmian. Wyniki badania są przekazywane w formie opisu z uwzględnieniem indeksu TDS czyli Total Dermatoscopy Score. Jest to matematyczne określenie cech znamion według ustalonego wzoru, dzięki któremu możliwe jest ustalenie czy są one łagodne, podejrzane czy może złośliwe. Badanie dermatoskopem trwa zazwyczaj kilkanaście minut do godziny, co jest uzależnione od ilości oglądanych zmian skórnych.

Pozwala ono na dokładne określenie przyczyny niepokojących objawów, z którymi zgłosił się pacjent oraz wdrożenie dalszych działań.

Badanie u dermatologa

 

Kto powinien zgłosić się na badanie dermatoskopem?

No badanie dermatoskopem powinny zgłosić się wszystkie osoby, które posiadają tzw. pieprzyki niezależnie od tego jaka jest ich ilość. Co więcej, każdy kto zauważył zmiany w obrębie pieprzyków np. ich powiększenie się, zmianę kształtów, zmianę koloru również powinien złożyć wizytę u specjalisty.

Dermatoskopowe badanie skóry zalecane jest również wszystkim osobom, które są w trakcie leczenia nowotworów skóry. Pamiętajmy również o tym, że jeśli w naszej rodzinie występowały przypadki pojawienia się nowotworu skóry czyli czerniaka jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie od innych. W związku z tym koniecznie należy regularnie wykonywać badania, dzięki którym możliwe będzie szybsze zdiagnozowanie ewentualnych pojawiających się zmian.

Na badanie dermatoskopem powinny się zgłosić również osoby, które zauważyły inne niepokojące zmiany skórne na przykład przewlekle utrzymujący się guzki, nadżerki, plamy, przebarwienia, strupy czy zmiany na paznokciach. Dermatoskopowe badanie skóry jest również wykorzystywane do diagnozowania wielu innych schorzeń. Dzięki urządzeniu możliwe jest dokładne przebadanie niegroźnych zmian skórnych na przykład brodawek łojotokowych czy naczyniaków. Dermatoskop jest również wykorzystywany podczas diagnozowania zakażenia świerzbem , przy oglądaniu trzonu włosów lub w celu ocenienia łożyska naczyniowego wału paznokciowego.

 

Gdzie można skorzystać z badania dermatoskopem?

Badanie dermatoskopem powinniśmy przeprowadzać regularnie dzięki czemu łatwiej nam będzie kontrolować pojawiające się lub trzymające zmiany na skórze. Badanie może być również zlecone przez lekarza w przypadku gdy podejrzewa on pojawienie się groźniejsze zmian lub gdy wystąpiły problemy z określeniem dokładnej diagnozy. Badanie może również wykonane na życzenie pacjenta bez skierowania. Dermatoskopowe badanie skóry może wykonać każdy dermatolog zarówno przyjmujący prywatnie jak i na NFZ. Badanie może być wykonywane wielokrotnie nawet w niewielkich odległościach czasowych, u osób w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Dermatoskopia umożliwia postawienie dokładnej diagnozy lub stanowi wstęp do dalszej diagnostyki czy badań histopatologicznych. Cena skorzystania z  badania dermatoskopowego u prywatnego lekarza może znacznie się różnić w zależności od miejsca gdzie jest ono wykonywane. Ceny zaczynają się od 100 zł jednak mogą się one znacznie zmieniać w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta.