Czym jest zespół bolesnego barku?

fizjoterapia Wrocław

Zespół bolesnego barku, potocznie nazywany zimnym barkiem (PHS), w którym pojawiają się dolegliwości bólowe w stawie barku. Z chorobą tą wiąże się wiele nieprzyjemnych, nie tylko bolesnych doświadczeń.

Jest to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Konieczne jest szybkie zastosowanie leczenia tej choroby, gdyż uniemożliwia nam ona normalne funkcjonowanie. Ból, ograniczenie ruchów oraz brak stabilności, wpływają na jakość wykonywanej przez nas pracy i obowiązków domowych. Mówiąc w skrócie – zespół bolesnego barku uniemożliwia nam funkcjonowanie. Dodatkowo, ból wpływa na nasze samopoczucie.

Aby zlecić odpowiedni typ leczenia bolesnego barku, należy postawić trafną diagnozę. Konieczne jest więc właściwe rozpoznanie objawów i przyczyn choroby. Zespół bolesnego barku jest chorobą całkowitą do wyleczenia, jednak pod warunkiem, iż leczenie zostało zastosowane odpowiednio wcześnie. Jeśli zwlekamy z wizytą u lekarza, PHS może zaistnieć jako forma przewlekła.

Objawy PHS:

  • Ból barku, jako główna przyczyna – ból może być bardzo różnorodny. Najczęściej jest to kłujący, dokuczliwy ból. Na początku może by to ból łagodny, jednak z czasem narasta i staje się dość ostry, z którym trudno sobie poradzić. Ból niekiedy jest tak dokuczliwy, że osoby chore nie mogą przez niego zasnąć i skupić się. Zaawansowany stan choroby uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, takie jak ubranie się lub przygotowanie posiłku.
  • Znaczne ograniczenie ruchomości stawu barkowego – przez PHS, osoby chore mają wąskie pole działania i poruszania barkiem. Występuje także niemożność podnoszenia wysoko ręki oraz sięgania za linię pleców.
  • Brak stabilności barku, co wiąże się z niemożnością dźwigania nieco cięższych przedmiotów.

Objawy zespołu bolesnego barku mogą również świadczyć o innych schorzeniach, czy nawet o zawale serca. Nie można więc ignorować bólu i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jakie są przyczyny zespołu bolesnego barku?

masaż leczniczy

Leczenie PHS może odbyć się w gabinecie fizjoterapii.

Choroba ta dotyka wiele osób. Przyczyny są przeróżne, jednak wśród najczęściej występujących znajdują się np. zapalnie stawu ramiennego – może być również reumatoidalne. Dodatkowo, bardzo często na chorobę tę cierpią osoby, które uległy urazom. Uszkodzenie stawu barkowo – ramiennego lub barkowo – obojczykowego również jest przyczyną bólu.

Innym, równie częstym objawem choroby jest wapniejące zapalenie ścięgna. Do popularnych objawów zaliczają się także zespół ciasnoty podbarkowej, zarastające zapalenie torebki stawowej – czyli tak zwany bark zamrożony. Naderwanie ścięgna też zalicza się do przyczyn PHS.

Leczenie PHS

Na kontrolnej wizycie u fizjoterapeuty, należy opowiedzieć o wszystkich dolegliwościach, jakie występują. Trzeba określić dokładnie rodzaj bólu, częstotliwość i okoliczności jego występowania. Konieczne jest także, by pacjent poinformował lekarza o stylu życia, aktywności sportowej i przebytych złamaniach czy wypadkach. Jeśli przy tym bólu towarzyszą nam inne (np. ból głowy czy promieniowanie do kręgosłupa), również należy powiedzieć o tym lekarzowi. Dzięki temu, możliwe jest szybkie dobranie odpowiedniej terapii.

Po wywiadzie, terapeuta przystępuje do badania. Sprawdzane są ruchy barku, ewentualne zaczerwienienia czy obrzęki a także ciepłota okolicy stawu barkowego.

masaż

Metody leczenia, jakie stosowane są w przypadku PHS, to przede wszystkim podawanie leków przeciwzapalnych oraz zastrzyków lidokainowych. Oprócz tego, chory może otrzymać inne leki. Istotna jest w leczeniu fizjoterapia. Różne możliwe sposoby, jakie można wykorzystać, to na przykład krioterapia (leczenie zimnym powietrzem), laseroterapia oraz leczenie ultradźwiękami.

W gabinetach terapeutycznych często wykonuje się masaże lecznicze i relaksacyjne, których zadaniem jest odblokowanie stawów i rozluźnienie mięśni. Niezbędne jest również wykonywanie różnych ćwiczeń, które pomogą zwiększyć zakres wykonywanych ruchów. Bardzo rzadkim rozwiązaniem są operacje.

Osoby mieszkające na terenie Wrocławia lub w okolicach, mogą skorzystać z usług gabinetu Global Therapy Grzegorz Tokarczyk.