Czy zwrot podatku z Niemiec przysługuje każdemu pracownikowi?

Zasady uzyskania zwrotu podatku z Niemiec różnią się od polskich procedur ze względu na inne prawo. Obliczanie i rozliczanie podatnika pracującego na terenie Niemiec w ubiegłym roku może mieć inne zasady, w zależności od sytuacji. Zwrot podatku z Niemiec nie przysługuje każdemu pracownikowi. Najważniejszą kwestią w tej sprawie jest fakt, czy pracownik jest zatrudniony legalnie. Osoba, które widnieje w systemie podatników, może ubiegać się o jego zwrot. Każdy, kto legalnie pracował w Niemczech w ubiegłym roku i miał odprowadzany podatek od wynagrodzenia – czyli Lohnsteuer – może złożyć deklarację. W przypadku urzędu skarbowego w Niemczech (Finanzamt), możliwe jest rozliczenie się nie tylko z dochodów za 2018 rok, ale i nawet do 4 lat wstecz.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że podatnicy nie mają obowiązku rozliczania się z podatku VAT. Jest to jednak konieczne, jeśli pracownik spełnia przynajmniej jedno z kryteriów:

  • Pobiera świadczenia na terenie Niemiec,
  • Pobiera rentę oraz emeryturę,
  • Legalnie prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe),
  • Ma przydzielony dokument Steuerfreibetrag (nadaje go urząd skarbowy),
  • Posiada trzecią/ szóstą klasę podatkową (Steuerklasse 3/ 6),
  • Ma przyznany tzw. Steuernummer.

Osoby, które nie mają obowiązku rozliczania się z niemieckiego podatku, mogą zostać wezwane do rozliczenia przez urząd. Od 2014 roku, ci którzy rozliczali się co roku, muszą składać deklaracje na bieżąco. Jest to obowiązek, którego niedopełnienie wiąże się z prawnymi konsekwencjami – karami pieniężnymi.

Aby móc się rozliczyć z podatku dochodowego, pracownik musi posiadać specjalną kartę podatkową – Lohnsteuerbescheinigung. Taką kartę otrzymuje się w Niemczech od pracodawcy za każdy przepracowany rok podatkowy. Karta jest wręczana podatnikowi po 31 grudnia. Częstym zjawiskiem jest rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Jest to możliwe, nawet jeśli jeden współmałżonek pracuje i mieszka w Niemczech.

Za co można otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Zwrot podatku otrzymujemy wówczas, gdy za dany rok nasze składki na podatek dochodowy wyniosły za dużo.

Prawo do odzyskania podatku z Niemiec, mają również przedsiębiorcy, którzy jeżdżą do Niemiec w celach służbowych. Wiąże się to z kosztami, jakie ponosi firma za wyjazdy i opłaty w innym kraju. Dla właścicieli firm i dla pracowników oznacza to odzyskanie pieniędzy głównie za dojazdy i paliwo.

firmy rozliczające podatek z niemiec

Skorzystaj z usług firmy Tax-Pol – to biuro rozliczające podatek z Niemiec, Holandii, Anglii, czy Belgii.

Osoby, którym nie przysługuje zwrot podatku VAT

Trzeba jednak podkreślić, kto może ubiegać się o koszty zwrotu podatku. Żeby uzyskać zwrot podatku z Niemiec, należy regularnie i prawidłowo odprowadzać podatek VAT. Osoby, które nie opłacają podatku, nie mogą złożyć takiej deklaracji. Istotny jest również fakt, że siedziba naszej firmy musi mieścić się w Polsce. Jeśli działamy na terenie Niemiec, sprzedajemy produkty lub świadczymy usługi na terenie Niemiec, nie możemy ubiegać się o zwrot podatku.

Jak się rozliczać?

Obecnie, najprostszym sposobem jest rozliczanie podatku VAT przez Internet lub poprzez skorzystanie z usług wrocławskiej firmy Tax-Pol, działającą pod adresem: www.tax-pol.pl. Wielu jest Polaków, którzy wyjechali za granicę do pracy. Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych przez nas krajów. Tax-Pol od niemal 20 lat świadczy usługi rozliczania podatku VAT z Niemiec, dzięki czemu pracownicy doskonale znają prawo tego kraju. Dzięki ich pomocy, jesteśmy w stanie odzyskać znaczną część lub nawet całość podatku za poprzedni rok.