Czy biuro księgowe jest potrzebne?

Usługi Rachunkowe - Księgowa Wałbrzych

Prowadzenie firmy wiąże się z ogromną ilością obowiązków. Musimy zadbać w pierwszej kolejności o realizację celów, jakie postawiliśmy sobie na dany okres. Ale czy to wystarczy? Niestety okazuje się, że nie – jest jeszcze masa innych, pobocznych w stosunku do naszej działalności, spraw, o które musimy zadbać. Należy do nich między innymi prowadzenie polityki personalnej (zatrudnianie i zwalnianie pracowników) czy kontrolowanie spraw związanych z księgowością.

Usługi Rachunkowe - Księgowa WałbrzychDobrze jest zarówno w jednym jak i w drugim przypadku wesprzeć się właściwymi osobami, które nam pomogą. W przypadku polityki personalnej wystarczy sprawny HRowiec, który zatroszczy się o to, aby na naszym pokładzie zakotwiczyli sprawdzeni fachowcy. Co się zaś tyczy spraw księgowych – tutaj warto postawić na profesjonalną pomoc z zewnątrz – na biuro rachunkowe. Czy biuro księgowe jest potrzebne? Jak najbardziej tak!

Co do zasady przyjmuje się, ze zakres działania biur księgowych jest bardzo szeroki, wchodzi w niego przede wszystkim:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych (dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw)
  • prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów (dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie posiadają kasy fiskalnej)
  • prowadzenie ewidencji przychodów oraz rozliczeń podatkowych, rozliczanie podatku dochodowego (ważne zwłaszcza w skali roku, dla zbilansowania budżetu)
  • rozliczanie płac pracowników (tych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę) oraz wystawianie rachunków za przelewy na konta pracowników
  • przygotowywanie rozliczeń i raportów dla ZUS
  • sporządzanie rozliczeń statystycznych, prowadzenie ewidencji środków trwałych na potrzeby firmy
  • tworzenie wniosków kredytowych (o ile zachodzi taka potrzeba)
  • sporządzanie sprawozdań finansowych obrazujących kondycję firmy, analizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa
  • reprezentowanie interesów klienta w urzędach oraz doradztwo z zakresu podatków i zagadnień finansowych dla osób fizycznych oraz firm.

Jak widać – zakres działalności biur księgowych jest bardzo szeroki i nie sprowadza się jedynie do nadzoru nad budżetem danej jednostki organizacyjnej.

AleKsięgowa.pl - Uslugi księgowe Wałbrzych

Warto jeszcze zastanowić się, czym właściwie owo biuro rachunkowe jest. Zgodnie z definicją, jest to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi w na rzecz innych podmiotów (zarówno tych gospodarczych jak i organizacji, instytucji czy osób fizycznych). Głównym zadaniem tej instytucji jest wykonywanie usług w zakresie rachunkowości – to jest prowadzenie dokumentacji płacowej i kadrowej, rozliczanie faktur itp. – wszystko to w imieniu podmiotu zlecającego. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za wszelkiego typu ewentualne błędy, ciąży w takiej sytuacji na podmiocie, jakim jest biuro rachunkowe.

Warto jest korzystać z profesjonalnego wsparcia, jakiego może udzielić przedsiębiorcy biuro rachunkowe – pozwala to zaoszczędzić czas, a w efekcie także pieniądze, co z kolei przyczynia się do zwiększenia zysków w firmie. W końcu sprawy finansowe powinny być w jak najlepszych rękach!