Co można namalować za pomocą farb akrylowych?

Malarstwo akrylowe to stosunkowo nowa technika, której jednym z ważniejszych propagatorów był między innymi Andy Warhol. Uniwersalne farby akrylowe są pewnego rodzaju hybrydą farb olejnych i akwarelowych – choć występują pewne różnice pomiędzy poszczególnymi technikami, farby akrylowe pozwalają osiągnąć zarówno efekty zbliżone do malarstwa olejnego, jak i popularnej akwareli. Akryl zdobywa dziś dużą popularność wśród początkujących, choć z powodzeniem wykorzystują go w swojej sztuce także bardziej doświadczeni artyści. Dlaczego farby akrylowe są tak popularne i co można za ich pomocą namalować?

Cechy i zalety farb akrylowych

Farby akrylowe to nic innego jak połączenie pigmentów malarskich, specjalnego spoiwa (w tym wypadku żywicy akrylowej) oraz wody, choć oczywiście w tańszych i mniej profesjonalnych farbach zdarzają się różnego rodzaju wypełniacze zwiększające objętość. Dobrej jakości artystyczne farby akrylowe to jednak główne pigment połączony z odpowiednią ilością spoiwa pozwalającą na uzyskanie jednej z trzech podstawowych konsystencji. Wśród farb akrylowych wyróżniamy farby gęste (maślane), określane przez znawców jako Heavy Body, farby płynne typu Fluid, których konsystencja przypomina mleko skondensowane, oraz farby bardzo płynne, określane jako High Flow, o gęstości tuszu. Różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami farb akrylowych są tym, co pozwala na uzyskiwanie różnych efektów końcowych w tego rodzaju malarstwie. Co jednak warte podkreślenia, różnica w gęstości nie polega tu na mniejszej lub większej zawartości wody, dlatego też do rozcieńczenia farb akrylowych (w przeciwieństwie do akwareli) należy używać wyłącznie specjalnych mediów akrylowych.

farba akrylowaWśród głównych zalet malarstwa akrylowego wyróżnia się fakt, że farby te szybko schną, a więc doskonale sprawdzają się w przypadku obrazów wielowarstwowych, oraz to, że błędy na płótnie można usunąć tu za pomocą wody – farby akrylowe są w niej rozpuszczalne do momentu zaschnięcia. Po całkowitym wyschnięciu farby, powierzchnia obrazu pozostaje gładka i trwała, co oczywiście również przemawia na korzyść tego typu farb. Jedyną wadą, na jaką często zwraca się uwagę jest stosunkowo mały wybór kolorów, choć dostępne obecnie farby artystyczne z powodzeniem zaspokajają potrzeby szerokiej palety barw.

Techniki malarstwa akrylowego: co można stworzyć za pomocą akryli?

Istnieje kilka różnych technik malowania farbami akrylowymi, z których część będzie artystom doskonale znana z innych rodzajów malarstwa. Jak już wspomnieliśmy, farby akrylowe są często porównywane zarówno do farb olejnych, jak i farb akwarelowych i dzieje się tak nie bez powodu.

Jedną z pierwszych technik malarstwa akrylowego jest nakładanie grubszych, kryjących warstw farby na spód i stopniowe zmniejszanie ich gęstości w celu stworzenia wrażenia głębi, uzyskania pożądanego koloru czy też znalezienia ciekawych przejść pomiędzy kolejnymi warstwami obrazu. Kontrastowo, farby akrylowe mogą być wykorzystane niemalże jak akwarelowe, zwykle dzięki użyciu wspomnianych farb High Flow. Często artyści decydują się tu też na rozpuszczenie farb w wodzie, choć efekt nie jest tu tak dobry, jak w przypadku zastosowania akwareli.

Farby akrylowe mogą być naprawdę gęste, dzięki czemu możliwe jest tworzenie naprawdę ciekawych faktur. Gęsta farba akrylowa pozwala na nakładanie grubych warstw za pomocą szpachli czy specjalnych narzędzi malarskich, jednocześnie gwarantując zachowanie ich struktury po wyschnięciu – farby akrylowe są elastyczne, a więc nie będą pękać nawet przy grubszych warstwach nałożonych na siebie. Finalnie, farby akrylowe są doskonałym materiałem do tworzenia kolarzy. Ich spoiwo pozwala nie tylko na łączenie farby z różnymi materiałami w celu stworzenia ciekawych faktur, ale też daje możliwość łatwego łączenia z innymi rodzajami farb i tym samym mieszania różnych stylów malarstwa w jednym obrazie.