Charakterystyka dźwigów samojezdnych

Żurawie samojezdne są grupą dźwigów, które mogą pracować w każdych warunkach, tym bardziej, że są w stanie  z łatwością przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jeśli chodzi o usługi transportowe jest to podwójna korzyść. Wygląda to w ten sposób, że dźwig umieszczony jest na podwoziu samochodu ciężarowego. Pośród tejże grupy żurawi wyróżnia się żurawie teleskopowo- samojezdne, kratownicowe, samochodowe kompaktowe, specjalistyczne.

Żurawie teleskopowo-samojezdne przygotowane są do wszechstronnego wykorzystania tak na drogach jak i w terenie. W zależności od potrzeb, mogą mieć różne wysokości. Co więcej, mogą poruszać się z prędkością nawet do 80 km na godzinę. Są niezwykle mobilne i zwrotne dzięki swojej budowie.

Samojezdne żurawie kratownicowe posiadają wysięgnik kratownicowy, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są przystosowane do podnoszenia i przenoszenia dużych ciężarów. Zwykle są to bardzo duże maszyny ważące po kilkaset ton i mogące unosić elementy na wysokość nawet 180 m, a ich zasięg sięga prawie 130 m. Kratownicowe dźwigi przeznaczone są do dużych obciążeń a jednocześnie są przy tym elastyczne. Mogą być wyposażone w koła bądź gąsienice. Te drugie niczym nie przypominają dawnych urządzeń tego typu, obecnie opracowuje się najnowocześniejsze specjalne ośmioosiowe kompaktowe podwozia. Ten typ przystosowany jest do rozmaitych warunków pracy.

Nieco mniejsze samochodowe żurawie poruszają się wraz z kompletnym wyposażeniem, co sprawia, że można je dowolnie eksploatować na placu budowy. Także mają teleskopową budowę, a ich ogromną zaletą jest znacznie mniejsze zużycie paliwa niż w przypadku dużo większych żurawi, wszystko jednak zależy od zapotrzebowania.

duży hak dźwigu samojezdnego

Samochodowe dźwigi mają niemały udźwig, a także spory wysięgnik teleskopowy. Niewielkie rozmiary takiego żurawia sprawiają, że może on pracować w nawet bardzo wąskich przestrzeniach. Jest używany na przykład do montażu budowlanych elementów prefabrykowanych. Z kolei żuraw kompaktowy to urządzenie przeznaczone do wykonywania ściśle określonych zadań. Zwykle jest on trzyosiowy, o kilkudziesięciu tonowym udźwigu, co dla drobnych robót w zupełności wystarcza.

Ostatnią grupą żurawi samojezdnych są dźwigi specjalne wykorzystywane między innymi przez straż pożarną. Ich ważną cechą jest ekstremalna zwrotność.

Z pewnością zastanawiasz się czy możesz wykorzystać dźwigi w codziennej pracy. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście. Przyjrzyjmy się najczęstszym czynnościom wykonywanym przez operator dźwigów samojezdnych.

  • prace budowlane
  • przenoszenie ciężkich materiałów i gabrytów
  • ustawianie konstrukcji
  • montaż reklam na wysokościach
  • podnoszenie samochodów po wypadku