Centralne smarowanie – dlaczego jest istotne w pracy maszyn?

Maszyny pracując — wytwarzają tarcie, które obciąża ich podzespoły i może doprowadzić do szybkich zatarć i innego rodzaju problemów związanych z technicznymi rozwiązaniami. Dlatego bardzo istotne jest, by odpowiednie podzespoły zostały nasmarowane. Samodzielne próby smarowania maszyn są zadaniem pracochłonnym, trudnym i niebezpiecznym. Dodatkowo przynoszą niskie korzyści. Stąd wysoka popularność układów centralnego smarowania.

Centralne smarowanie — do czego się je wykorzystuje

Podczas długotrwałej pracy — maszyna doświadcza ogromnego tarcia, podczas którego nieodzowne jest smarowanie jej. Układy centralnego smarowania pozwalają na dozowanie smaru i regularnych odstępach tak, by maszyna była stale nasmarowana bez konieczności przerywania jej pracy. Układy centralnego smarowania powstały już w latach 1915-1934 i stanowią niezawodny element do czasów współczesnych, który pozwala na zwiększenie trwałości maszyny. Zwróćmy również uwagę na to, w jaki sposób maszyna pracuje, kiedy smarowana jest regularnie.

pompa pneumatyczna

Centralne smarowanie — metoda działania

Układ centralnego smarowania posiada pompę główną i punkty, w których olej jest upuszczany, by nasmarować maszynę. Istnieją również złożone układy centralnego smarowania, w których znajdziemy mniejsze rozdzielniki oleju. W każdym jednak zasada działania jest taka sama. Podłączona do komputera pompa — wpompowuje olej w przewody, które posiadają swoje rozdzielniki do kolejnych części i miejsc w maszynie. Olej dociera do punktów smarowania, które są precyzyjnie dobrane i wyliczone. W efekcie uzyskujemy kompleksowy efekt smarowania maszyny, który działa zależnie od pracy i pozwala na stałe nasmarowanie urządzenia. Za niezawodnego gracza na arenie międzynarodowej uznaje się firmę Lincoln z grupy SKF. To właśnie Lincoln na początku ubiegłego stulecia wdrożył pompy do układów centralnego smarowania i stanowi światowego lidera do dziś.

Centralne smarowanie a inne systemy

Istnieje wiele rodzajów układów smarowania, jednak za najbardziej niezawodny uznaje się właście system centralnego smarowania, ponieważ pozwala on na niezawodne, zautomatyzowane i w pełni niezależne od człowieka smarowanie elementów maszyny. Dzięki temu uzyskujemy zupełne nasmarowanie maszyny w trakcie jej pracy i niezawodny system, który pozwala na kontrolowanie poziomu. Dlatego wybieranie układów centralnego smarowania pozwala nam na zupełne zautomatyzowanie tej kwestii i pewność, że nasze urządzenie będzie działało niezawodnie.

Centralne smarowanie — zalety stosowania

Układy centralnego smarowania pozwalają na zautomatyzowanie procesu smarowania. Dodatkowo dozowniki, które wykorzystują najmniejszą, ale właściwą ilość oleju stanowią idealny sposób na oszczędzenie smaru w procesie smarowania. Takie zoptymalizowanie systemu umożliwia zaoszczędzenie do 50 procent wartości oleju. Dodatkowo zautomatyzowane układy centralnego smarowania gwarantują nam długotrwałą pracę maszyny.

smarownica akumulatorowa

Centralne smarowanie — jakie części są istotne w pracy maszyny

W układach centralnego smarowania wykorzystuje się wiele części, które są istotne w pracy maszyny. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne pompy centralnego smarowania, które gwarantują nam niezawodność. A także bloki z dozownikami oleju i przewody olejowego, które dostępne są w dwóch wersjach: z tworzywa sztucznego oraz miedziane.

Centralne smarowanie to istotny w pracy maszyny element, który zabezpiecza ją przed usterkami i różnego rodzaju zatarciami. Układy centralnego smarowania działają w sposób zautomatyzowane, dlatego też gwarantują wysoką niezawodność. Dodatkowo wydłużają żywotność maszyny i pozwalają zaoszczędzić nam na naprawach. Co istotne — szacuje się, że układy centralnego smarowania umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 50 procent na wykorzystywanym oleju, ponieważ zautomatyzowane procesy smarowania umożliwiają optymalizację ilości wykorzystywanego do smarowania oleju.