Budowa nieruchomości – jakie są wymogi formalne?

Wymogi formalne budowy

W przypadku, kiedy będziemy stawiać swój dom, nie mając w tej dziedzinie większego doświadczenia, na pewno warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy na tyle dobrze obeznani z tematem, by podołać takiemu wyzwaniu. W razie, gdybyśmy chcieli mieć silne wsparcie, możemy zaangażować inspektora nadzoru budownictwa, który zatroszczy się o to, by projekt budowlany był realizowany zgodnie ze wszelkimi przyjętymi założeniami. Warto też podkreślić, iż obecność takiej osoby nie jest konieczna, podczas stawiania domu jednorodzinnego, szczególnie jeśli jest on budowany przez osobę prywatną, natomiast jeśli takie prace zleca deweloper, wówczas obecność inspektora jest koniecznością.

Zazwyczaj, budując samodzielnie dom, raczej nie będziemy chcieli skorzystać z uwag, jakie może nam przedstawić taki inspektor, ponieważ może on utrudniać nam realizowanie naszych prac, doszukując się nieprawidłowości we wdrażaniu założeń projektu, stosowaniu materiałów, czy nawet mając zastrzeżenia do czasu, w jakim będziemy wykonywać prace budowlane. W związku z tym, kiedy zechcemy skorzystać z porady, możemy zgłosić się do firmy budowlanej, u której kupiliśmy większość materiałów. W ten sposób uda nam się uzyskać fachową poradę bez konieczności dopuszczania osób trzecich do ingerowania w prace, jakie chcielibyśmy kontrolować samodzielnie. Nie da się, jednak ukryć, iż obecność inspektora podczas wykonywania robót zleconych przez dewelopera zawsze jest pożądana, szczególnie przez tych, którzy zamierzają zakupić nieruchomość, która właśnie jest stawiana. Inspektor budowlany w takim przypadku daje nam poczucie bezpieczeństwa, że prace zostaną ukończone, a także, że budynek będzie wykazywać wysoki poziom techniczny, któremu warto będzie zaufać.

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu

Jeśli planujemy zbudować nasz dom mieszkalny, przede wszystkim musimy postarać się o to, by uzyskać pozwolenie na budowę, które będzie na tyle korzystne, iż niezależnie od projektu domu, będziemy mogli zrealizować takie przedsięwzięcie. Aby uzyskać pozwolenie, musimy nabyć co najmniej kilka ważnych dokumentów, takich jak prawo do posiadania nieruchomości, czy też projekt zagospodarowania terenu, na jakim będzie widnieć ten obszar, na jakim ma powstać nasz dom jednorodzinny. Dobrą wiadomością dla nas powinno być to, że jeśli skorzystamy z usługi biura projektowego, wówczas wszelkimi formalnościami zajmie się właśnie taka firma. Jak też warto zauważyć, nie wszystkie prace budowlane będą wymagały uzyskania pozwolenia, a przykładem mogą być wszelkie te konstrukcje, które nie będą trwale zamocowane do gruntu, czyli te, które nie będą posiadać fundamentu.

Budowa a prawo budowlane

Samodzielne dbanie o formalności to niezwykle czasochłonne zajęcie, szczególnie, jeśli nie mamy w tej kwestii żadnego doświadczenia, dlatego też coraz więcej osób zleca takie działania biuro projektowym, które naprawdę sprawnie potrafią uzyskać wszelkie potrzebne dokumenty. W ten sposób bardzo szybko będziemy mogli przystąpić do budowy domu, nie martwiąc się o żadne decyzje ze strony gminy, czy notariusza. Możemy mieć też pewność, że zbierzemy tylko i wyłącznie te dokumenty, które są rzeczywiście niezbędne i nie wydamy więcej, niż byłoby to potrzebne. Jak warto zauważyć, korzystanie z usług biur projektowych jest korzystne także ze względu na to, iż będziemy mieć pewność, że nasz dom powstanie na fachowych założeniach, więc nie będziemy musieli korzystać tutaj z porad inspektora nadzoru budowlanego.  Co prawda taka współpraca okaże się być dla nas dość kosztowna, jednak w ten sposób możemy mieć gwarancję, że w razie pojawienia się jakiejś trudności na placu budowy, harmonogram wykonywania prac nie zostanie zachwiany.