Agencje nieruchomości przeżywają swoje 5 minut?

W Polsce coraz prężniej rozwija się branża związana z nieruchomościami. Rośnie zainteresowanie nowymi mieszkaniami i coraz popularniejsze stają się domy jednorodzinne poza miastem. Dlatego cały czas na rynku pojawiają się nowe biura nieruchomości. Najszybciej w tej dziedzinie rozwija się Kraków, a także Szczecin i Wrocław. Mimo ustawicznego wahania cen, na mieszkania i domy zapotrzebowanie jest zawsze.

Agencje nieruchomości oferują szeroki wachlarz usług w zakresie kupna, sprzedaży, wynajęcia lub zmiany lokalu. Udając się do takiego biura można także zyskać informacje z zakresu ubezpieczeń majątkowych, nieruchomości oraz innych. Pracownicy zajmują się również zarządzaniem nieruchomościami oraz oferują pomoc w wyborze kredytu na zakup mieszkania.

Z wieloma biurami współpracują deweloperzy i inni pośrednicy, dzięki którym znalezienie domu lub mieszkania w atrakcyjnym miejscu jest łatwiejsze. Agencje nieruchomości oferują lokale mieszkaniowe, takie jak: domy pod klucz, domy w budowie, apartamenty, kawalerki, kwatery, kamienice; a także działki rolne, budowlane i przemysłowe; tereny pod zabudowę, lokale użytkowe, biurowce, magazyny i inne. Agencja pośredniczy w obrocie nieruchomościami zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.

Biura nieruchomości zajmują się także pośredniczeniem w sprzedaży lokali za granicą. Około tysiąca osób rocznie decyduje się na zakup domu w Egipcie lub w Hiszpanii. Ceny zagranicznych apartamentów zaczynają się już od dwudziestu pięciu tysięcy euro. Zwrotu zainwestowanych pieniędzy można się spodziewać już po pięciu latach. Analitycy szacują, że w turystycznie atrakcyjnych państwach ceny lokali będą szybko rosnąć.

Udając się do biura nieruchomości należy sprawdzić czy posiada ono licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Po zapoznaniu się z ofertą i obejrzeniu nieruchomości, należy sprawdzić jej stan prawny oraz poprzedni akt własności. Po dopełnieniu tych formalności można bezpiecznie inwestować, podpisując umowę z biurem.

Rynek pierwotny

Przed każdym zakupem nieruchomości trzeba zastanowić się, który z rynków oferuje atrakcyjniejszą dla nas posiadłość, a także warunki nabycia. Czy będzie to rynek wtórny czy pierwotny. Kupując nowy dom lub mieszkanie należy zwrócić uwagę na inne czynniki niż w przypadku lokali wcześniej już eksploatowanych. Inwestowanie w nieruchomości to ważna decyzja, więc zanim udamy się do biura nieruchomości lub weźmiemy kredyt na zakup warto prześledzić nie tylko oferty, ale także formalne różnice między pierwotnym i wtórnym rynkiem.

Mieszkanie od biura nieruchomości

Panuje powszechna opinia, iż wszystko co nowe jest lepsze, kontrą dla tego przekonania jest fakt, iż to co używane jest tańsze. Poza tymi dwoma oczywistymi ogólnikami jest jeszcze kilka istotnych różnic, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Rynek pierwotny obejmuje nowo wybudowane mieszkania i domy, które wcześniej nie były przez nikogo zamieszkiwane. Budową tych obiektów może zajmować się spółdzielnia mieszkaniowa, deweloperzy lub też osoba prywatna. Podejmując rozmowy z którąś z jednostek należy uprzednio sprawdzić jej rzetelność i wiarygodność, a przy tym zdolności finansowe. Właściciel powinien udokumentować pozwolenie na budowę oraz własność działki, na której budowany jest obiekt. Warto zgłębić się również w realizację poprzednich inwestycji, jakich podjął się inwestor.

Istotnym plusem nabycia mieszkania na rynku pierwotnym jest prawo do ulg, za czym idzie możliwość pewnej oszczędności finansowej. Jednak osoby, które kupują mieszkanie dla siebie muszą się liczyć z tym, iż sporo nakładów finansowych będzie trzeba przeznaczyć na wykończenie domu lub mieszkania oraz jego wyposażenie. Do tego dochodzi jeszcze taksa notarialna oraz koszty sądowe spowodowane zmianą właściciela.

Minusem jest fakt, iż przed zakupem lokalu można poznać jedynie projekty i makiety. Na placu budowy też niewiele można zobaczyć. Dopiero po zakończeniu prac widzimy jakie będzie nasze mieszkanie lub dom. Niewątpliwym plusem natomiast jest możliwość własnej aranżacji wnętrz, które łatwo dopasować do indywidualnych gustów i potrzeb, nawet, gdy mieszkanie lub dom ma być przeznaczone na sprzedaż lub wynajem.