5 powodów, dla których warto nauczyć się francuskiego

nauka francuskiego

Czy obok niemalże uniwersalnego języka angielskiego i rosnących w siłę języków azjatyckich jest jeszcze miejsce na inne, mniej popularne języki? Oczywiście, że tak, czego najlepszym dowodem jest język francuski.

Choć sama Francja jest ogromną potęgą na arenie międzynarodowej, chętnych do nauki ich w istocie trudnego języka nie ma za wielu. Samodzielna nauka tego pięknego języka może sprawić nie lada problem. Na przykład w przypadku języka angielskiego możemy oglądać filmy i seriale po angielsku z polskimi napisami – w wersji francuskiej jest o to o wiele ciężej. Z tego powodu każdego, kogo interesuje ten język, zachęcamy do zapisania się na kurs języka francuskiego, na którym bez problemu opanujecie wszystkie zasady gramatyki oraz wymowę.

Uważamy jednak, że francuskiego warto się uczyć. Dlaczego? Oto 5 powodów, dla których francuski to w dalszym ciągu język wartościowy.

Możesz porozumiewać się po francusku w wielu miejscach na świecie

Czy wiesz, że francuski jest obok angielskiego najczęściej nauczanym językiem obcym? W Polsce nie doświadczamy tego tak mocno, ale na świecie francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi rozproszonych na wszystkich kontynentach.

Znajomość francuskiego jest więc nie tylko doskonałym dopiskiem do twojego CV, ale też szansą na odwiedzenie ciekawych krajów i umiejętność porozumiewania się z ich mieszkańcami. Za przykład wystarczy wziąć bardzo popularną wśród Polaków Kanadę – choć dogadasz się tam po angielsku, duża część kraju jest francuskojęzyczna i niechętnie przestawia się na język angielski.

Możesz wzbogacić swoje CV

Angielski na poziomie komunikatywnym nikogo już dziś nie zaskakuje – w swoje CV może wpisać go naprawdę znaczna część Polaków. Jak wybić się więc ponad konkurencję i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Chociażby poprzez dodanie do niego drugiego języka obcego!

Francuski jest tu doskonałym rozwiązaniem, bo znając podstawy języka angielskiego dość łatwo go opanować. Dzięki takiemu duetowi masz też doskonały start w wielu firmach międzynarodowych, czy to pracując z Polski czy wyjeżdżając w delegacje. Opanowanie języka francuskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację otwiera ci drzwi do rynku francuskiego, szwajcarskiego, kanadyjskiego, belgijskiego czy rozwiniętych państw Afryki.

Czy naprawdę sądzisz, że nigdy ci się nie przyda?

Możesz zanurzyć się w najwyższej kulturze

Moda, kuchnia, teatr, malarstwo, architektura – każdy doskonale wie, że najwybitniejsi artyści wywodzą się z Francji lub Włoch. Sam Paryż to przecież stolica mody i wielkich dzieł malarstwa zgromadzonych w tamtejszym Luwrze.

nauka francuskiego

Francja to jeden z najważniejszych punktów kulturalnych świata, więc jeśli interesuje cię choć jeden z jej odłamów, znajomość francuskiego przyda się do jej pełnego doświadczania.

Francuski określa się też często mianem języka miłości i z pewnością dorasta do swojej reputacji. To język melodyjny, bogaty i pięknie brzmiący, bez względu na to czy rozumiesz go czy nie. To także język filozofów i naukowców, którzy uważali że właśnie po francusku przekazywanie głębszych przemyśleń jest dla nich najłatwiejsze.

Mówi się nawet, że francuski pozwala rozwijać zdolności krytycznego myślenia jak żaden inny język na świecie. Skoro postawili na niego tak wielcy ludzie jak Maria Skłodowska-Curie, Kartezjusz czy Pasteur, chyba warto przemyśleć jego naukę.

Możesz przybliżyć się do wielu organizacji międzynarodowych

NATO, UNESCO, ONZ, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Unia Europejska – wszystkie te instytucje łączy jedno: francuski jest ich oficjalnym językiem urzędowym. Nie musisz być politykiem, by chcieć zrozumieć to, co przedstawiciele wspomnianych organizacji maja do przekazania. Często materiały przekazywane w oryginale są znacznie bardziej naszpikowane informacjami, niż ich tłumaczenia pojawiające się w prasie i telewizji. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem zwątpisz w sens nauki języka francuskiego.

Francuski to język łatwy do opanowania

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Dlaczego warto nauczyć się języka francuskiego? Bo to łatwe. W przeciwieństwie do popularnych obecnie języków azjatyckich, francuski nie ma zupełnie nieznanego ci alfabetu czy dźwięków.

Jako język melodyjny, wywodzący się z łaciny, jest niezwykle łatwym językiem dla Europejczyków. Co więcej, trudne są tu tylko pierwsze lekcje nauki. Francuski to jeden z tych języków, który im lepiej znasz, tym łatwiej rozumiesz w dalszych etapach nauki – po pewnym czasie nie będzie miał przed tobą żadnych zagadek.

Jednocześnie, francuski to dobry język wyjściowy do nauki innych języków romańskich. Jeśli w przyszłości zechcesz spróbować swoich sił z hiszpańskim, włoskim, czy portugalskim, dzięki znajomości podstaw francuskiego i angielskiego nie będą one tak trudne, jak może się początkowo wydawać.

Więcej o nauce języka francuskiego pisano również na blogu Yellow.